Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to přímo u zaměstnavatele. Nezabrání tomu ani GDPR a my vám vysvětlíme, jak je to možné.
Obsah článku
Informace o výplatě manžela
Právo manželů na to, znát příjmy a jmění své polovičky, upravuje občanský zákoník konkrétně § 688. Tento nárok je sice vymahatelný, takže jej můžete hnát až k soudu, ale to považujeme za naprosto krajní řešení. Výši příjmů můžete zjistit přímo u zaměstnavatele. Ten vám poskytne informaci nejen o výši mzdy, ale také o odměnách. Nic na tom nemění ani nařízení EU o ochraně osobních údajů GDPR, protože povinnost ke sdělení těchto záležitostí stanovuje zákon, a proto zaměstnavatel nepotřebuje souhlas zaměstnance.
Informační povinnost manželů
To ale není vše. Nejen že se můžete domáhat práva, znát výši výplaty vašeho manžela či manželky, ale vaše drahá polovička vás také musí informovat o svých plánech, které by mohly narušit chod rodiny. Ať už jde o pracovní, studijní či jakékoli jiné plány do budoucna. Máte například v úmyslu:
- Začít pracovat na druhé straně republiky, protože nyní žijete na severu Čech a váš manžel/ka se rozhodl, pracovat pro nového zaměstnavatele v Bohumíně. Protože jde o práci na směny, budou tím ohroženy vaše nezletilé děti, které potřebují hlídání. Tím je narušen chod rodiny a druhý z manželů musí být o této skutečnosti informován.
- Sjednat si se zaměstnavatelem dohodu o zvýšení kvalifikace, ale to by pro rodinu znamenalo, přestěhovat se, s čímž druhý z manželů nesouhlasí.
- Chcete si založit živnost, která by ale v důsledku ovlivnila i druhého z manželů.
Utajování financí mezi manželi není nic neobvyklého
Z průzkumu ING Bank, který proběhl před pár lety, vyplývá, že zatajování peněz není mezi partnery nic neobvyklého. Třetina dotázaných, kteří žijí v manželském či partnerském svazku, se přiznala k tomu, že si ulívají peníze bokem. Často při tom nejde o bezvýznamné částky. Každý desátý dotázaný má tajné úspory vyšší než tři měsíční platy. Nejvíc těchto tajně spořících je ve věkové kategorii do 30 let a pak nad 50 let.
Páry často řeší, že jeden z nich utrácí více než druhý. Případně že jeden vydělává výrazně více než druhý. Tuto situaci ale můžete řešit případnou brigádou či druhou prací na částečný úvazek.
Ženy častěji tají výši úspor, muži naopak výši svých dluhů, což může být později velkým problémem. Za dluhy, které vznikly i před uzavřením manželství, mohou být totiž při exekuci postiženi oba manželé.
Možná tedy považujete své těžce vydělané peníze za vaši soukromou záležitost, ale jak sami vidíte, v manželském soužití to tak úplně neplatí. A co teprve transparentnost na pracovišti! Víte, kolik bere váš kolega, který sedí naproti vám a dělá stejnou práci jako vy? Již brzy se to dozvíte!
Můžu znát výši výplaty svého kolegy?
Již brzy ano! Nová Evropská směrnice, která by měla platit od roku 2026 si dává za cíl, vyrovnat rozdíly v odměňování zaměstnanců. Ti by tak měli mít možnost, dozvědět se rozmezí, v jakém se pohybuje odměna za jejich práci. To jim nejen ulehčí vyjednávání o zvýšení mzdy, ale mělo by to zabránit tomu, že ženy budou brát za stejnou práci menší výplatu než muži. Doložky o mlčenlivosti se tak stanou minulostí.
Dle průzkumu společnosti společnost PwC jsou ženy až o 17 % hůře odměňovány než jejich kolegové muži na stejné pozici. Důvodů je hned několik. Může za to nejen dlouhá rodičovská dovolená, ale také málo práce na částečný úvazek. Ten by jim přitom usnadnil návrat po rodičovské. Faktem také je, že dámy si jednoduše neumí, nebo se zdráhají říct o zvýšení platu a jsou mnohdy méně průbojné než jejich kolegové.
Informace o mzdě již v inzerátu
S chystanou novelou bychom se mohli také dočkat informací o mzdě již v samotném inzerátu nabídky práce. To již platí u našich sousedů v Rakousku či na Slovensku. Nově by tak musel být zveřejněn nejen základní výdělek, ale případně také rozsah nabízeného ohodnocení. Inzeráty si také budou muset zachovat genderovou vyváženost, to bude platit i pro názvy pracovních pozic.
Zaměstnavatel se také nebude moct ptát uchazeče na historii jeho odměňování. Stálí i noví zaměstnanci dostanou právo vědět o průměrné výši odměňování svých kolegů na stejné pozici. Nezjistí ale, kolik berou kolegové na jiných pozicích nebo jaká je výše výplaty jejich šéfa.
Zdá se, že chystané změny by měly přinést větší transparentnost v odměňování zaměstnanců. A že by ženy mohly být konečně odměňovány stejně jako jejich mužští kolegové.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…