Kýchajího kolegu v práci nechcete. Pomáhají sick days nebo práce z domova

Období, kdy jednoho zaměstnance za druhým kosí virózy a chřipky je tady. Nikomu není příjemné, když kolega ve stejné kanceláři smrká, kýchá nebo kašle a roznáší své bacily na ostatní. Jenže s nachlazením se moc každému doma zůstávat nechce. První tři dny se marodí bez náhrady a za pět dní přitom většinou virózku vyležíte. Takže když si vezmete neschopenku, přijdete o docela významnou část výplaty. Zaměstnavatelé však nemocné lidi v práci vidí neradi, je jim jasné, že za chvíli tak lehne půlka kanceláře. Některé firmy se proto snaží nabízet svým lidem v tomto směru zajímavé benefity.
Průzkum společnosti STEM/MARK zjistil, že do práce chodí nachlazená třetina Čechů a Slováků. V Česku nejčastěji chodí do práce nemocní lidé do 30 let. Osm lidí ze sta dokonce neodradí ani teplota vyšší než 38 stupňů Celsia, naopak jen 4 procenta zůstávají doma při rýmě.
Hodně přitom záleží na tom, jestli firma poskytuje sick days nebo jaké jsou aktuální podmínky hrazení nemocenské. Několik dní zdravotního volna bez krácení platu může využít asi jen asi čtvrtina zaměstnanců, většinou ve větších městech.
Průzkum také ukázal, že 70 procentům zaměstnanců vadí, když nachlazený kolega přijde do práce a vystavuje je tak riziku nákazy. Hodně českých firem si tak uvědomilo, že je pro ně zkrátka výhodnější nechat nemocného doma a nekrátit mu peníze. Je to stále lepší, než aby nakazil půlku společnosti. Mohou využít už výše zmíněné sick days nebo nechat nemocného pracovat z domova. To je také pro hodně firme schůdná varianta. Některé společnosti dokonce lákají své potenciální zaměstnance na benefit, který spočívá právě v tom, že v případě nemoci dorovnávají rozdíl mezi nemocenskou a výplatou do plné výše.
Přecházet virózu zdravé není, chřipku vyležet musíte. Tam už je to životu nebezpečné. Možná se situace od poloviny letošního roku změní. Měla by být totiž zase proplácena nemocenská první tři dny nemoci. Náhrada bude podle dohody ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Spuštěno to bude od 1. července 2019.
Načerpejte další informace
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…
Kdy dostanete od zaměstnavatele odstupné?
Výpověď od zaměstnavatele není nikdy příjemnou záležitostí. Zaměstnance čeká nejen hledání nové práce, ale také náhlý výpadek financí. Ten ale může alespoň částečně vyřešit odstupné. Kdy na…