Konec soukromým mailům v pracovní době. Šéf je může číst!
Pozor na to, co si píšete s přáteli v pracovní době. Váš šéf vám může koukat pod prsty. Zaměstnavatelé mohou číst soukromá sdělení zaměstnanců poslaná v pracovní době prostřednictvím chatovacího softwaru či internetové pošty. Vyplývá to podle serveru BBC z rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR).
Obsah článku
Rozhodnutí soudu je podle BBC závazné pro všechny země, které ratifikovaly Evropskou úmluvu o lidských právech. Mezi ně patří i Česká republika. Český zákoník práce uvádí, že: „Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení.“
Za používání počítače k soukromým účelům výpověď
Zaměstnavatel je oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat, zda zaměstnanec vykonává svoji práci řádně. Žádné sankce zákoník práce neuvádí. Český Nejvyšší soud nicméně v létě 2012 při projednávání konkrétního případu potvrdil, že zneužití služebního počítače k soukromým účelům nebo k zábavě v pracovní době může vést až k okamžité výpovědi.
Nezáleží přitom na tom, zda je vaší náplní práce v kanceláři bez praxe nebo vysoce kvalifikovaná práce. Případ, v němž Evropský soud vynesl verdikt, se týkal inženýra Bogdana Barbulescua, pracujícího v Rumunsku, který soud žádal, aby rozhodl, zda zaměstnavatel porušil jeho právo na důvěrnou korespondenci, když v roce 2007 četl jeho zprávy a následně ho propustil.
TIP: Nevíte, jak prás profesionální e-maily? Přečtěte si naše tipy v článku zde.
Roli může hrát použité zařízení i typ účtu
Podle soudu zaměstnavatel věděl, že pracovník službu používá pro soukromé i pracovní účely, takže předpokládal, že vstupuje na pracovní účet. Soudci tudíž nepřijali argument stěžovatele, že se jednalo o soukromý účet. Podle soudu: „…nebylo bezdůvodné, že zaměstnavatel chtěl ověřit, zda zaměstnanec v pracovní době pracuje na dokončení svých profesních úkolů.“
„Zaměstnavatel postupoval v rámci svých disciplinárních pravomocí. Jak již shledaly domácí (rumunské) soudy, vstoupil na účet služby Yahoo Messenger s předpokladem, že příslušné informace souvisejí s profesionálními aktivitami a že jeho (zaměstnavatelův) postup je tedy zákonný. Soud nemá důvod tento závěr zpochybnit,“ uvedl ECHR.
Soudci zároveň poukázali na skutečnost, že Barbulescu byl předem upozorněn, že společnost by mohla zkontrolovat jeho zprávy. Navíc zařízení, které bylo použito k odesílání zpráv, patřilo zaměstnavateli. Soudci v rozhodnutí neupřesnili, zda by byl nějaký rozdíl v tom, kdyby Barbulescu použil vlastní počítač.
Jak se vyhnout problémům s e-maily?
Jak již bylo výše uvedeno, stále není jasné, jak se má k této problematice stavět zaměstnavatel i samotný zaměstnanec. V nejlepším případě se vyplatí se zaměstnavatelem o e-mailech promluvit a stanovit si hranice. Budete tak vědět, jak můžete využívat majetek firmy a zda je váš e-mail soukromý.
Kontrolováni můžete být nejen při kancelářské práci, ale u práce řidiče SK B v Praze, čímž bude zaměstnavatel kontrolovat, zda se opravdu věnujete zadané práci. Pokud se i tak dostanete do problémů nebo přijdete na to, že zaměstnavatel čte vaše e-maily, i když jsou soukromé, nebojte se ohradit.
Obecně má zaměstnavatel právo nahlédnout do e-mailů pouze z vážných důvodů. Zároveň nesmí nahlížet do e-mailů, u nichž je zjevné, že jsou soukromé. Pro vlastní krytí tedy raději rovnou v předmětu uveďte, že se jedná o soukromou zprávu. Pravidla ohledně e-mailů jsou však stále ošemetná a ani mnozí právníci nevědí, jak se k takovým případům stavět.
Načerpejte další informace
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…