Kolega smrdí? Poradíme, jak mu to říct
Pokud pracujete v jedné místnosti s více lidmi a jeden z nich příliš nehodluje hygieně, je to problém. Podobnou zkušenost má jistě mnoho z nás a i když mohou historky se zapáchajícími kolegy být úsměvné, po čase vás to může pěkně štvát. Obzvlášť v zimě, když se tolik nevětrá. Ale jak to dotyčnému sdělit, aby v následující hodině neskočil kvůli studu z mostu? Nějaké způsoby jsou.
Takové rozhovory patří mezi kolegy v zaměstnání k těm nejtěžším. Jde o intimní věci. Dotyčnému by to měl sdělit někdo jemu blízký ke komu má důvěru. Pokud v týmu nikdo takový není, musí tuto úlohu převzít vedoucí pracovník.
Jednou z možností je na skutečnost upozornit přes příklad. Třeba: Můj známy řešil problémy s nadměrným pocením a víš, že existuje několik triků, jak tomu předejít?...
Další možností je koupit mu antiperspirant, případně i další potřeby (sprchový gel, toaletní vodu, sprej do bot a na nohy) s tím, že bude oblíbenější, když vše bude používat.
Nebo ho vezměte na pivo. Ideální by ovšem bylo, kdyby jej pozval jiný muž a mezi řečí u piva mu o problému řekl.
Promluvit s ním přímo. Není jednoduché za někým přijít a říct mu, že smrdí. Pokud to ale jinak nejde, v nějaké vhodné chvíli mu na rovinu, ale taktně, řekněte, že vás pach obtěžuje, a navrhněte řešení. Muži věc většinou berou lépe než ženy.
Při debatě s kolegou buďte diskrétní – hovor by měl probíhat opravdu jen mezi čtyřma očima. Nepoužívejte výčitky ani vulgarismy. A vyvarujte se i množného čísla (Všichni jsme se shodli, že nesnesitelně páchneš, Václave).
Psychologové v podobných situacích radí hned na začátku pojmenovat pocit, který rozhovor v kolegovi pravděpodobně vyvolá (Asi se teď budeš cítit trochu trapně/nepříjemně, ale rád bych s tebou probral něco důležitého). Potom se snažte sdělit jádro problému, ale nestavte to konfrontačně. Naopak – můžete to diplomaticky vztáhnout trochu na sebe (Jde o to, Václave, že tvoje oblečení/tvůj dech je nepříjemně cítit. Říkal jsem si, že tě na to upozorním, protože bych sám ocenil, kdyby mi to někdo řekl. Také jsem s tím v minulosti bojoval a osvědčil se mi přípravek XY. A nebo jestli jsou za tím zdravotní potíže, můžu ti doporučit dobrého lékaře).
Mělo by se to řešit. Nevyřčený spor pak vyústí v to, že se spolupracovníci začnou kolegovi vyhýbat. Ten se následně trápí pocity méněcenosti. Nechápe, proč jej ostatní nikdy nepozvou na oběd nebo proč při hovoru s ním rozpačitě kroutí očima a rychle odbíhají „něco zařídit“.
Načerpejte další informace
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…
Pozor! Zaměstnavatel může sledovat vaši činnost na počítači!
Zaměstnavatelé samozřejmě chtějí zaměstnance, kteří budou pracovat maximálně výkonně a nenechají se od své práce nikterak vyrušovat. Nadřízený navíc může vaši pracovní náplň celkem snadno…
Nepleťte si ochrannou dobu a ochrannou lhůtu
Ochranná doba a ochranná lhůta sice zní jako dva téměř totožné pojmy, ale nenechte se zmást. Ochranná doba chrání některé zaměstnance před výpovědí, kdežto ochranná lhůta zaručuje alespoň…
Jak dlouho a jak často můžu být u lékaře na propustku?
Návštěva lékaře může pro pracující mnohdy představovat téměř nadlidský úkol. Odcházíte z práce pozdě odpoledne? To už na vás žádný lékař rozhodně čekat nebude. V těchto případech…