Každý měsíce nejdou čtyři tisícovky mužů do práce. Kvůli narození dítěte

Každý měsíc nejdou do práce zhruba čtyři tisíce čerstvých otců. Čerpají si otcovskou dovolenou. Ta byla zavedena loni v únoru. Dávku vyplácejí okresní správy sociálního zabezpečení. Za loňský rok tak stát vyplatil 220 milionů korun. A jak dlouho po porodu může být novopečený táta doma? Je to jeden týden. Měl by si ho vybrat od porodu do skončení šestinedělí matky.
Počet vyplacených dávek v loňském roce byl podle informací z České správy sociálního zabezpečení byl 43 442. V průměru to dělá přibližně čtyři tisícovky každý měsíc.
Čerstvý otec si tak může vzít volno, aniž by musel žádat svého zaměstnavatele o dovolenou. Nejvíce dávek ČSSZ v roce 2018 vyplatila v Praze, kde otcovskou čerpalo 9411 otců, dále pak v Jihomoravském kraji (5355 dávek) a v Moravskoslezském kraji (5026 dávek).
O otcovskou dovolenou může zažádat každý čerstvý otec, ale i muž, který adoptoval dítě mladší sedmi let nebo je jeho pěstounem.
Podmínkou je, aby si jako zaměstnanec či OSVČ platil před nástupem na otcovskou dovolenou nemocenské pojištění. Musí si ho platit nepřetržitě alespoň tři měsíce bezprostředně předcházející dni nástupu na dovolenou. Ta trvá sedm kalendářních dnů. Nelze ji přerušit nebo rozdělit a je jedno, kolik dětí se matce narodí.
Výpočet výše dávky otcovské poporodní péče je stejný jako u peněžité podpory v mateřství. Za kalendářní den tak bude činit 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu mzdy.
I otcovská dovolená má však svůj strop a ten činí 9352 korun. Týká se to však příjmů kolem 100 tisíc korun a více.
A jak o ni požádat? Musíte svého zaměstnavatele požádat o volno v souvislosti s narozením dítěte. Žádost o dávku pak vyplníte pomocí formuláře, který je k dispozici na webových stránkách ČSSZ. Formulář vyplníte na přední straně vy a pak ji odnesete k zaměstnavateli, který vyplní druhou stranu. Po uplynutí sedmi dnů zaměstnavatel odešle doklady OSSZ, která o dávce rozhodne a vyplatí ji.
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…