Jste na nemocenské a neléčíte se? Dost riskujete!
Když vás jen tak trochu svrbí v nose a pokašláváte, dá se to v práci vydržet. Horší je, když se o vás začne pokoušet horečka a bolest svalů. V takovém případě přichází na řadu doktor. Pokud zhodnotí, že nejste schopni pracovat, nezbývá nic jiného než ulehnout do postele. Jaké jsou vaše povinnosti a práva, když jste na nemocenské?
Obsah článku
Co je náhrada mzdy a co nemocenská?
Pokud vám nemoc nebo úraz nedovolí pracovat a vy zůstanete doma na nemocenské, bude vám v prvních 14 dnech vyplacena náhrada mzdy zaměstnavatelem. Od 15. dne dostáváte nemocenskou, kterou hradí Česká správa sociálního zabezpečení.
Podmínkou výplaty je to, že jste nemocensky pojištěni, respektive že ze své mzdy odvádíte nemocenské pojištění. Abyste tuto podmínku splnili, můžete mít klidně i práci na zkrácený úvazek.
Když onemocníte a zůstane se léčit doma, je vaší povinností oznámit svému zaměstnavateli, že jste práce neschopni. Stačí telefonicky nebo e-mailem. Také se musíte hlásit po kontrole u lékaře, že vaše nemoc nadále trvá.
Od lékaře dostanete do ruky „průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce“, do kterého se zapisují i další kontroly. Ostatní doklady lékař zasílá elektronicky OSSZ.
UPOZORNĚNÍ: Od roku 2019 byla zrušena takzvaná karenční doba, podle níž nebyla během prvních tří dnů vyplácena náhrada mzdy.
Kde zaměstnanci nejčastěji marodí?
Jak často naši pracující marodí? Jasně o tom hovoří statistická čísla České správy sociálního zabezpečení. Od ledna do prosince 2023 lékaři ukončili celkem 2 528 581 případů dočasné pracovní neschopnosti (DPN). Nejméně se přitom stonalo v Karlovarském kraji (62 101 případů DPN) a nejvíce v Praze (318 528 případů DPN).
Z hlediska statistického je ale zajímavé, že nejvíce promaroděných dnů za toto časové období je v Moravskoslezském kraji (10 467 091 dnů) a nejméně v Karlovarském kraji (1 094 888 dnů). Celkem zaměstnanci za rok 2023 prostonali 78 376 905 dnů. Mezi nemocnými bylo nejvíce osob ve věku od 40 do 49 let. Naopak nejméně nemocných bylo ve věkových kategorií do 20 let a nad 60 let.
Někteří zaměstnavatelé nabízejí tzv. sick-days neboli zdravotní volno. Je vhodné pro případy, kdy vám není zdravotně právě nejlépe, ale na návštěvu lékaře to není. Více se můžete dočíst zde.
Jaké jsou vaše povinnosti coby osoby dočasně práce neschopné?
Základem je dodržování léčebného režimu. Přitom neplatí, že se musíte zdržovat jen na adrese trvalého bydliště. Klidně můžete marodit na chatě, ale musíte to oznámit svému ošetřujícímu lékaři při vypisování neschopenky.
Adresu pobytu během nemoci je možné změnit pouze se souhlasem lékaře. Pokud byste se chtěli léčit pobytem v zahraničí (třeba u tety nebo babičky na Slovensku), tak je k tomu nutný souhlas lékaře OSSZ.
Na dveřích bytu či domu, kde budete pobývat během léčení, by měl být instalován zvonek a také jmenovka. Povinnosti dočasně práce neschopného zaměstnance stanovuje paragraf 64, zákona o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb.
Patří mezi ně i to, že jako nemocní musíte umožnit příslušnému orgánu nemocenského pojištění a svému zaměstnavateli kontrolu dodržování léčebného režimu. Kontrolu lze čekat ze strany zaměstnavatele (tj. od 1. do 14. dne nemoci) a ze strany OSSZ (od 15. dne nemoci).
Zaměstnavatel může u vás zkontrolovat jen to, že se zdržujete v místě pobytu a že dodržujete dobu a rozsah vycházek, které vám povolil lékař. Na rozdíl od OSSZ nemůže zaměstnavatel kontrolovat dodržování léčebného režimu, protože do okruhu jeho práv nepatří znát vaši diagnózu.
TIP: Chcete se o nemocenské dozvědět více? Projděte si náš článek zde.
Co se stane, když vás kontrola nezastihne doma?
Porušovat léčebný režim se nedoporučuje. Ostatně jeho dodržování je jednou z podmínek výplaty nemocenských dávek. Samozřejmě, že během vycházek být doma nemusíte. Délka vycházek přitom záleží na vašem zdravotním stavu, který posoudí lékař.
Podle toho pak může stanovit vycházky od 7:00 do 19:00 hodin, a to nejvíce 6 hodin v kuse, případně je může rozložit na 3 hodiny dopoledne a 3 hodiny odpoledne. Odejít můžete na plánovanou lékařskou kontrolu, ale i na neplánovanou, pokud se u vás objevily nečekané zdravotní komplikace.
Jestliže vás kontrola z okresní správy sociálního zabezpečení doma nezastihne (nefunkční zvonek vás neomlouvá), tak vás písemně vyzvou, abyste kontaktovali OSSZ. Zde můžete doložit důvody, proč jste nebyli k zastižení.
TIP: Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem městě.
Když OSSZ prokáže porušení léčebného režimu, tak zahájí správní řízení. Jeho výsledkem bývá buď rozhodnutí o krácení, nebo o odejmutí nemocenského. Jestliže vás doma nezastihne váš zaměstnavatel, pak se tato situace řeší podle zákoníku práce. V případě zvlášť vážného porušení vám může dát i vyhazov.
Postih za nedodržování režimu dočasně práce neschopného vás může vyjít poměrně draho. Nemocenské lze krátit nebo může být odňato za dobu až 100 kalendářních dnů ode dne porušení režimu, ne však na delší dobu než do skončení dočasné pracovní neschopnosti. Výše krácení záleží na závažnosti porušení léčebného režimu, přičemž můžete dostat pokutu až 20 000 Kč.
Mějte na paměti, že nemocenská není dovolená. I během stonání máme určité povinnosti, jejichž nedodržení může mít nepříjemné finanční následky. Dodržujte pokyny lékaře, nahlaste změnu adresy a buďte k zastižení pro případnou kontrolu. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a urychlíte svůj návrat do práce.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…