Je vám zle, ale na doktora to není? Fajn benefitem jsou sick days
Je vám zle, ale víte, že do pár dnů budete jako rybička? Na neschopenku se vám moc nechce, protože to není finančně zajímavé a práce se za vás stejně sama neudělá. Tak co s tím? Hodně firem už svým zaměstnancům nabízí benefity v podobě zdravotního volna neboli tzv. sick days.
Obsah článku
Co je zdravotní volno?
Zdravotní volno je systém umožňující zaměstnancům vzít si volno z práce v případě nemoci bez nutnosti poskytování lékařského potvrzení pro krátkodobé absence. Představte si, že se jednoho rána probudíte a nejste zcela ve své kůži. Bolí vás v krku a nemůžete mluvit.
Protože pracujete například jako obchodník nebo třeba dispečer, musíte při práci hodně mluvit. Místo toho, abyste přemýšleli, zda jít do práce a riskovat zhoršení zdravotního stavu nebo nakažení kolegů, můžete využít zdravotní volno a soustředit se na rychlé zotavení.
Toto volno je často označováno také jako sick days. Konkrétně se jedná o několik dní, které si můžete ročně vybrat (většinou to bývá 3-5 dní za rok), pokud se necítíte dobře a začíná na vás něco lézt, ale na návštěvu doktora to není. Bývá využíváno právě tehdy, kdy pár dní stačí k vyléčení nemoci a bylo by zbytečné kvůli tomu chodit k doktorovi pro neschopenku a brát si celý týden volna v rámci nemocenské.
Nárok, nebo benefit?
Ačkoliv si mnozí myslí, že mají na zdravotní volno automaticky nárok, ve skutečnosti se často jedná o benefit poskytovaný zaměstnavatelem. Firmy obvykle nabízejí několik dnů ročně, během nichž mohou zaměstnanci zůstat doma v případě nemoci bez ztráty mzdy. Cílem je přitom podpora péče o zaměstnance a tvorba zdravého pracovního prostředí.
Kdy využít zdravotní volno?
Ideální čas na využití zdravotního volna nastává, když se cítíte do té míry nemocní, že vaše přítomnost v práci by nebyla produktivní nebo by mohla ohrozit zdraví ostatních. Zdravotní volno bez dopadů na vaše příjmy, můžete využít i na návštěvu lékaře během pracovní doby.
Jak se upravuje čerpání sick days?
Proces čerpání zdravotního volna se liší v závislosti na pravidlech stanovených zaměstnavatelem. Předem se seznamte s interními směrnicemi svého zaměstnavatele, které určují, jak a kdy lze zdravotní volno čerpat. Často je vyžadována komunikace přímo s nadřízeným nebo HR, aby bylo zajištěno správné použití a čerpání tohoto benefitu.
Stejné podmínky pro všechny?
Ve skutečnosti podmínky čerpání zdravotního volna mohou být odlišné pro různé skupiny zaměstnanců. V rámci jedné skupiny zaměstnanců (míněno pracovníků na stejné pozici) by měli mít všichni nárok na stejný počet sick days.
Některé organizace mohou poskytovat rozdílný počet dnů zdravotního volna v závislosti na typu pracovního poměru, délce zaměstnání nebo jiných faktorech. Předem si tedy ověřte podmínky specifické pro váš pracovní poměr.
TIP: Musíte o někoho ve vašem okolí pečovat? Zjistěte, jak funguje ošetřovné v našem článku zde.
I čerpání sick days se musí řídit určitými pravidly
Cílem sick days je umožnit zaměstnancům rychlejší zotavení při krátkodobých zdravotních potížích, aniž by museli čerpat řádnou dovolenou. Aby však tento benefit fungoval efektivně a spravedlivě, je nutné nastavit jasná pravidla pro jeho čerpání.
Konkrétně zaměstnavatel musí předem stanovit:
- o kolik dní zdravotního volna může zaměstnanec požádat a za jakých podmínek;
- jaká mzda v době čerpání zaměstnanci náleží – může to být mzda celá, ale také jen její část;
- kterých zaměstnanců se možnost čerpání sick days týká. Zda jí podléhají všichni zaměstnanci, včetně těch pracujících na dohodu, nebo se vztahuje jen na stálé zaměstnance. Zde je potřeba velká opatrnost a jasná specifikace, aby nemohlo dojít k případnému nařčení zaměstnavatele z diskriminace;
- jaký bude postup při nevyčerpání zdravotního volna. Zda bude nebo nebude volno převedeno do dalšího roku nebo jestli jej třeba v rámci odměny zaměstnanci proplatí a podobně.
Výše uvedená pravidla pak musí být vždy zakotvena v kolektivní nebo individuální smlouvě. Případně mohou být stanovena vnitřním předpisem firmy.
TIP: Hledáte novou práci s lepšími benefity? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Chci mít přehled o nejnovějších pracovních nabídkách
Co když zaměstnanec sick days nevyčerpá?
Vzhledem k tomu, že záleží hlavně na zaměstnavateli a na domluvě zaměstnavatele se zaměstnancem, kolik a jestli vůbec nějaké zdravotní volno povolí, záleží poté i na domluvě obou, zda daný počet dnů pracovního volna zaměstnanec nevyčerpá. Někteří zaměstnavatelé mohou sick days převést do dalšího kalendářního roku, ale nebývá to pravidlem.
Rizika čerpání zdravotního volna
Přestože zdravotní volno představuje významný benefit, nese s sebou i určitá rizika. Zneužívání zdravotního volna může vést ke konfliktům s vedením a ztrátě důvěry. Kromě toho existuje zdravotní riziko spojené s podceněním vážnosti nemoci.
Zaměstnanec totiž může příliš brzkým návratem do práce zhoršit svůj zdravotní stav nebo prodloužit období nákazy. Právě proto je dobré zvážit možnost využití zdravotního volna a zvážit návštěvu lékaře, pokud se váš stav nelepší nebo se objeví nové příznaky.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…