Jaké benefity táhnou? Stravenky, nebo pružná pracovní doba?
Samozřejmě, že si práci vybíráme podle toho, co umíme, co nás baví, kde žijeme nebo podle výše platu. Nezřídka ale naše rozhodování o tom, zda nabízenou pozici přijmout, ovlivní i to, zda a jaké benefity firma nabízí. Pro někoho jsou to možná drobnosti, pro jiného mohou být ale zajímavým lákadlem.
Co zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí?
Nabídka benefitů se může u jednotlivých firem lišit. Pestrá bude zejména u větších společností ve městech, kde je i velká poptávka po zaměstnancích. Mezi nejčastěji nabízené benefity patří zejména:
- pět týdnů dovolené,
- stravenky,
- občerstvení a nápoje v práci,
- notebook,
- mobilní telefon k soukromým účelům,
- pružná pracovní doba,
- odborné vzdělávání,
- home office,
- u vyšších pozic služební automobil.
Preference v oblasti zaměstnaneckých benefitů se samozřejmě mění. Zvláště mladá generace už dnes tolik neslyší na finanční ohodnocení, do popředí se dostávají spíše lepší podmínky pro skloubení pracovního a osobního života a atmosféra ve firmě.
Například výsledky ankety pracovního portálu Profesia.cz z roku 2016 ukázaly, že finanční ohodnocení vázané na výkonovou složku je pro české zaměstnance stále velmi motivující. Nejzajímavějším bonusem zůstávají pro české zaměstnance progresivní výkonové složky mzdy a podíly na zisku. Tuto možnost volilo 36 % respondentů. Pro čtvrtinu zúčastněných je nejzajímavějším bonusem pružná pracovní doba.
Celkem vyrovnané jsou preference dovolené navíc (11 %), příspěvků na pojištění (12 %) a příspěvků na vzdělání a volnočasové aktivity (9 %). Setkat se můžete i se speciálními benefity, které jsou spojené s danou profesí. Pokud budete mít například práci řidiče na Vysočině, můžete mít možnost využívat pracovní auto i pro soukromé účely.
TIP: Máte zájem o práci na home office? Zjistěte, jak funguje v našem článku zde.
Nejlákavější je pružná pracovní doba a možnost práce z domu
Od stravenek a možnosti využívat mobilní telefon se nabídka benefitů posunula k pestré nabídce volnočasových aktivit, příležitostí pro vzdělávání nebo „zpružnění“ pracovní doby, pokud to charakter práce dovoluje. Pokud se vám podaří získat práci z domu v Šumperku či jiném městě, bude se s vysokou pravděpodobností jednat o administrativní či kreativní pozici.
Roste i obliba bonusů spojených s péčí o zdraví – od příspěvků na sportovní aktivity, masáže, přes zajištění nadstandardní zdravotní péče až po příspěvky na léky, lázeňské pobyty nebo rehabilitační péči a také využívání příspěvků na různé typy pojištění. Oblíbené jsou také sick days, na které jsme se podrobněji zaměřili v tomto článku.
Obecně lze říci, že je patrný odklon od jednorázových věcných bonusů a přesun k dlouhodobější podpoře zájmů nebo rozvoje zaměstnanců. Zvláště pro zaměstnance s rodinami je ale nejlákavější pružná pracovní doba, možnost pracovat z domova, případně firemní školka nebo dětský koutek.
Načerpejte další informace
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…