Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o zaměstnání povinnosti? Zodpovíme nejčastější otázky, které se kolem Úřadu práce objevují.

Obsah článku
Co očekávat od Úřadu práce
Funkce Úřadu práce se v posledních letech dost změnila. Ačkoli ještě před 15 lety byste mohli očekávat, že vás úřednice bude posílat s doporučenkami k mnoha zaměstnavatelům, nyní tomu tak příliš není a největší úsilí k získání nového zaměstnání budete muset vynaložit sami. Úřad práce samozřejmě poskytuje seznamy volných pracovních míst, ale aktivní rozesílání životopisů a oslovování potenciálních zaměstnavatelů bude na vás. Dobrým pomocníkem mohou být nejen vaši přátelé a známí, ale také nejrůznější portály s nabídkou zaměstnání nebo personální agentury.
Úřad práce se v současné době zaměřuje na registraci osob, které přišly o zaměstnání. Za ty následně odvádí zálohy na zdravotní pojištění, které si tak nezaměstnaný nemusí hradit sám. Dále také vyplácí podporu v nezaměstnanosti těm, kteří na ni mají nárok či poskytuje rekvalifikaci některým zájemcům.
Co s sebou na Úřad práce
Nahlášení na Úřad práce není vaší povinností. Pokud se rozhodnete, že si budete každý měsíc hradit zálohy na zdravotní pojištění sami, je to vaše rozhodnutí. V opačném případě se ale registrujte do 3 pracovních dní od ztráty zaměstnání nebo ukončení studia. Na podatelnu Úřadu práce zajděte buď osobně, nebo využijte online portál Jenda, který nově funguje od ledna 2025 a potřebujete k němu identitu občana. Abyste se mohli zaevidovat jako uchazeč o zaměstnání budete potřebovat:
- občanský průkaz
- zápočtový list z ukončeného zaměstnání, doklad o ukončení samostatně výdělečné činnosti nebo studia (výuční list, diplom,aj.)
- potvrzení o výši průměrného měsíčního výdělku nebo vyměřovací základ
- lékařský posudek v případě zdravotního omezení
- pokud máte nekolidující zaměstnání, musíte o něm Úřad práce informovat
Dříve jste museli na pobočku v místě vašeho trvalého bydliště. Občas tak nastala situace, kdy nezaměstnaný bydlel např. v Tachově, ale protože měl v občanském průkazu trvalé bydliště v Lounech, musel nesmyslně cestovat. To už dnes ale naštěstí neplatí a vy si můžete zvolit pobočku, kterou máte svému bydlišti nejblíž.
Jak probíhá schůzka
První schůzka bývá spíše informativní, kdy sdělíte úřednici, zda potřebujete najít nové zaměstnání, nebo zda máte přislíbený nástup a potřebujete pouze překlenout toto období. Příkladem mohou být zaměstnanci ve stavebnictví, kterým ubývá v zimě práce a jsou často nuceni, přečkat toto období právě na Úřadu práce.
Zároveň vyplníte formulář žádosti o zprostředkování zaměstnání, případně rovnou i formulář pro žádost o podporu v nezaměstnanosti. Důležité je poznamenat, že o podporu v nezaměstnanosti nemůžete žádat, pokud jste nevyplnili žádost o zprostředkování zaměstnání.
Povinnosti uchazeče o zaměstnání
Registrace na Úřadu práce pro vás má hlavní výhodu v tom, že se nemusíte starat o odvod zdravotního pojištění, které za vás v tomto případě bude platit stát. Plynou vám ale z ní jisté povinnosti, které jako uchazeč o zaměstnání musíte plnit.
Musíte se dostavit na každou sjednanou schůzku s pracovníkem. Pokud to není možné třeba z důvodu nemoci, včas se omluvte. V případě, že vám bude nalezeno vhodné pracovní místo, pro které máte kvalifikaci a jeho výkonu nebrání váš zdravotní stav, musíte takové místo přijmout.
Když si najdete práci, ohlaste tuto skutečnost Úřadu práce maximálně do 8 dní a nechte se vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání.
Kdy mohu být vyřazen z evidence Úřadu práce
K vyřazení z evidence Úřadu práce tedy logicky může dojít, když si své povinnosti neplníte.
Tedy neposkytujete maximální součinnost. Vyřazeni z evidence můžete být, pokud se bez omluvy a vážného důvodu nedostavíte na sjednanou schůzku. Zároveň musíte také dodat potřebnou omluvenku od lékaře. Její nedodání ve stanovené lhůtě může být opět důvodem k vyřazení z evidence.
Úřadu práce nesmíte zatajovat žádné informace, ať už jde o vaši zdravotní způsobilost, nebo nekolidující zaměstnání. Veškeré změny musí být nahlášeny do 8 dní.
I během evidence může dojít k dočasné pracovní neschopnosti vlivem úrazu nebo nemoci. Vaší povinností opět je o této skutečnosti informovat a dodat potvrzení do 3 dnů. Nedodáním riskujete vyřazení. Zároveň musíte také dodržovat režim dočasné neschopnosti a případnou dobu vycházek. Pokud vás kontrola nemocných nezastihne doma, máte problém.
Nesmíte také mařit práci úředníka, který se snaží, najít vám nové zaměstnání. Vyřazeni z evidence můžete být, pokud naschvál budete na pohovoru dělat špatný dojem, aby vás zaměstnavatel nepřijal. V případě, že vám Úřad práce sežene vhodné zaměstnání, musíte jej přijmout.
Pokud se rozhodnete pro rekvalifikaci a do kurzu nenastoupíte, nebo neuděláte závěrečnou zkoušku, opět vás čeká vyhazov.
Nabídka práce na částečný úvazek
Kdy vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti je sociální dávkou, kterou vyplácí Úřad práce po dobu nezbytně nutnou osobám, jež přišly o zaměstnání a ocitly se tak bez příjmů. Její výše závisí na předchozím výdělku a délka se odvíjí od věku nezaměstnaného.
Věk | Podpůrčí doba |
Do 50 let | 5 měsíců |
50 - 55 let | 8 měsíců |
Nad 55 let | 11 měsíců |
Abyste mohli čerpat podporu v nezaměstnanosti, musíte se alespoň během posledních dvou let podílet 12 měsíců na důchodovém pojištění. To za vás hradí buď zaměstnavatel, nebo si jej jako OSVČ hradíte sami.
Výše podpory v nezaměstnanosti
Vypočítá se z vašeho průměrného výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí. U OSVČ vychází z vyměřovacího základu na důchodové pojištění. Její výše postupně klesá, až přestane být vyplácena úplně.
Podpůrčí doba | Výše podpory v nezaměstnanosti |
1.-2. měsíc | 65 % průměrné měsíční mzdy uchazeče |
3.-4. měsíc | 50 % průměrné měsíční mzdy uchazeče |
zbytek podpůrčí doby | 45 % průměrné měsíční mzdy uchazeče |
Tato podpora platí pouze v případě, kdy jste dostali výpověď od zaměstnavatele, nebo jste odešli ze závažných důvodů (nemoc z povolání, nutná péče o osobu blízkou, apod.). V případě, že podáte výpověď sami, nebo se na ní dohodnete se zaměstnavatelem, dostanete od Úřadu práce pouze 45 % podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. To by se ale mělo s chystanou novelou zákoníku práce 2025 změnit.
Co je to podpůrčí doba
Podpůrčí dobou se rozumí doba, během níž vám bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Čím starší jste, tím delší podpůrčí doba. To je způsobeno tím, že pracovníci v pokročilém věku mají obvykle větší problémy najít si práci než mladší ročníky.
Může se stát, že se vám nepodaří v rámci podpůrčí doby sehnat nové zaměstnání. V evidenci Úřadu práce můžete nadále být, protože za vás bude alespoň odvádět zdravotní pojištění. Již vám ale nebude náležet žádná podpora v nezaměstnanosti.
Pokud ale budete splňovat podmínky, zažádejte o některou ze sociálních dávek, mezi které patří např. příspěvek na bydlení či živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc.
Příklady vyplácení podpory v nezaměstnanosti
V prvním případě máme pana Romana, kterému je 53 let a byl propuštěn svým zaměstnavatelem pro nadbytečnost. Jeho průměrná čistá mzda v posledním čtvrtletí jeho zaměstnání byla 35 000 Kč. Podporu v nezaměstnanosti bude pobírat až 8 měsíců.
Podpůrčí doba | Výše měsíční podpory |
1.+2.měsíc | 22 750 Kč |
3.+4.měsíc | 17 500 Kč |
4.-8.měsíc | 15 750 Kč |
Oproti tomu Jana, která má 35 let, dala výpověď v práci sama od sebe, protože ji už nebavila. Novou práci ale nemá, a proto se nahlásila na Úřad práce. Její průměrná čistá mzda v posledním čtvrtletí zaměstnání byla 28 000 Kč. Protože Jana dala výpověď sama ze svého rozmaru, její podpora v nezaměstnanosti bude po celou dobu stejná – 12 600 Kč. Tuto částku bude pobírat maximálně po dobu 5 měsíců.
Nekolidující zaměstnání
Pokud vám Úřad práce vyplácí podporu v nezaměstnanosti, nesmíte vykonávat žádné povolání a mít jiné příjmy. Omezený přivýdělek, tzv. nekolidující zaměstnání, můžete vykonávat pouze v době, kdy vám již podpora v nezaměstnanosti nenáleží.
Takový výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy, což pro rok 2025 činí 10 400 Kč. Přesáhnutím této sumy se automaticky připravíte o evidenci v registru Úřadu práce. Proto si tuto měsíční částku opravdu hlídejte. V případě, že máte více brigád nebo zkrácených úvazků, sčítají se a limit 10 400 Kč se nijak nenavyšuje.
Pracovat můžete buď na standardní pracovní či služební poměr, nebo na dohodu o pracovní činnosti. Zakázána je dohoda o provedení práce.
Nezapomeňte o tomto zaměstnání Úřad práce informovat. Jeho výkon vám zároveň nesmí bránit v návštěvách úřadu a v nástupu do vhodného zaměstnání.
Načerpejte další informace
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…