Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co mohou udělat zaměstnavatelé proto, aby se jejich zaměstnancům tzv. burnout vyhnul obloukem.

Obsah článku
Co znamená Syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření (neboli burnout) je stav, kdy je člověk emocionálně, mentálně, ale i fyzicky vyčerpaný. Zaměstnanec bohužel ztrácí rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, za což může obvykle přemíra dlouhodobého stresu v zaměstnání. Jde vlastně o reakci těla na chronický stres, proto rozhodně nepodceňujte příznaky a včas tento stav začněte řešit. Toto přepracování má totiž vliv nejen na osobní život a vztahy, ale také celkovou kvalitu života a zdraví.
Syndrom vyhoření – jaké jsou příznaky
Příznaky syndromu vyhoření byste neměli přehlížet. Na stranu druhou pro nemocného bývá velmi obtížné rozpoznat je. Zatímco při chřipce jsme naučení vzít si léky, na psychickou nepohodu nejsme připraveni a nevíme, jak ji řešit nebo ji ignorujeme a přehlížíme. Mezi veřejností koluje mýtus, že syndrom vyhoření postihuje hlavně manažery a zaměstnance vykonávající vyšší funkce, což není tak úplně pravda.
Výzkumy dokazují, že příčinou je zejména nadměrný tlak na pracovní výkon a následný strach ze selhání. Tento tlak však nemusí nutně vytvářet nadřízený, ale přehnané nároky na sebe samého může klást i sám zaměstnanec. To je důvodem, proč často trpí syndromem vyhoření matky na mateřské, studenti nebo dokonce osoby v evidenci Úřadu práce. Mezi nejčastější příznaky patří:
Psychologické příznaky
- Nesoustředěnost a roztěkanost – ztráta schopnosti soustředit se na práci. I běžné činnosti jako úklid domácnosti nebo vaření můžou být pro nemocného najednou velmi obtížné.
- Sklony k alkoholismu – hledáte úlevu pro svou psychickou nepohodu, a proto se uchylujete k alkoholu, v horším případě k omamným látkám.
- Oslabená krátkodobá paměť – mnohem častěji zapomínáte i maličkosti, velmi špatně si zapamatováváte nové informace.
- Ztráta zájmu – a to nejen o své okolí, ale také o aktivity, které člověku dříve přinášely radost. S tím souvisí i stranění se okolí a uzavření do svého nitra.
- Negativní pohled na svět – člověk je bez nálady, nebaví ho práce, nerad tráví čas s kolegy, je urýpaný, uštěpačný či cynický.
Emocionální příznaky
- Úpadek do depresivních stavů – objevují se pocity smutku, apatie, ztráta nadšení z aktivit, jenž dříve přinášely radost.
- Obavy o budoucnost bez konkrétní příčiny, které mohou doprovázet také úzkosti
- Pocity napětí a nemožnost zmírnit je ani během odpočinku
- Podrážděnost, výkyvy nálad, sklony k negativismu
Fyzické příznaky
- Dlouhodobá únava, kterou nejste schopni překonat ani po několika dnech odpočinku. S tím souvisí i neustálá potřeba spánku.
- Nespavost a problémy s usínáním
- Bolest hlavy a svalů
- Ztráta chuti k jídlu, nebo naopak přejídání, kdy řešíte stres velkým množstvím jídla.
Fáze vyhořívání
Burnout nenastává ze dne na den, ale má několik fází, kterými si každý zaměstnanec trpící tímto syndromem postupně projde.
Na samém začátku je nadšení z nového zaměstnání, prostředí, nebo také kolegů. Zaměstnanec dobrovolně pracuje přesčas a práce jej naprosto naplňuje, takže pravděpodobně začne zanedbávat svůj volný čas. Počáteční nadšení ale střídá stagnace, kdy se pracovník již v novém zaměstnání zorientoval a pochopil, že ne všechny vize, které měl při nástupu, půjde naplnit. Kromě práce se opět zaměřuje i na své koníčky a hobby. Když své vize, plány a nebo očekávání nedokáže v zaměstnání proměnit ve skutečnost, začne být frustrovaný. V této fázi mohou nastat problémy jak s nadřízeným, tak kolegy. Frustrace přechází do apatie, kdy zaměstnance jeho práce již nebaví, chodí do ní pouze proto, že musí platit účty. Úkoly odkládá a plní na poslední chvíli, nebo se začíná distancovat od svých spolupracovníků. A poslední pátou fází je právě již zmíněné vyhoření, při němž je dotyčný již naprosto vyčerpaný a nemá na nic sílu.
Důsledky vyhoření v zaměstnání
Všechny výše zmíněné příznaky vyhoření mají samozřejmě negativní vliv na pracovní výkony zaměstnance. Je tedy v zájmu zaměstnavatele, vytvářet prostředí, v němž budou jeho podřízení spokojení a nebude u nich k syndromu vyhoření docházet. Pokud se syndrom objeví u více zaměstnanců jedné firmy, dělá zaměstnavatel rozhodně něco špatně. Mezi následky patří:
- Častá absence – zaměstnanec má díky stresu oslabenou imunitu a bývá více unavený, což vede k častějším nemocem a čerpání sick days.
- Vyšší fluktuace – vyhořelí pracovníci střídají častěji práci než ti, kteří jsou v zaměstnání spokojení. To vede k větším nákladům, které musí firma vynaložit na nábor nových pracovníků a jejich zaškolení.
- Zhoršení pracovních výkonů – zaměstnanec je podrážděný, takže může být nepříjemný na klienty. Dělá chyby a celkově se jeho výkony snižují. Trpí také jeho schopnost kreativně přemýšlet.
- Snižování celkové pracovní morálky – špatná nálada frustrovaného pracovníka doléhá i na ostatní v týmu, což má za následek celkovou nespokojenost v kolektivu.
Prevence syndromu vyhoření
Dodržováním několika jednoduchých rad se dá vyhoření snadno vyhnout.
- Obklopte se lidmi, které máte rádi, protože právě oni by vám měli pomoct překonat toto těžké období a navrátit vám chuť a elán do života.
- Naučte se říkat NE – nemějte na sebe přehnané nároky a pokud na sobě cítíte vyčerpání, zvolněte a odpočiňte si. Zajděte si na procházku, na kávu s přáteli, nebo si zacvičte. Jednoduše dělejte vše pro svou psychickou pohodu.
- Relaxujte a dopřejte si čas pro sebe – dbejte na dostatek spánku, vyváženou stravu a celkový odpočinek. Dopřejte si relaxaci či meditaci a prostor pro vlastní koníčky.
- Nebuďte obětí digitálních technologií – pokuste se, nežít permanentně v digitálním světě. Odložte někdy telefon a snažte se, neusínat a neprobouzet se s ním. Věřte, že občasný digitální detox vám jedině prospěje.
- Jasně si vymezte své kompetence – někdy může za vyhořením stát nejasná náplň práce, proto si se zaměstnavatelem stanovte, jaké jsou vaše kompetence, povinnosti a co vše máte na starost. Pak si snáz stanovíte pracovní cíle. Ty by zároveň měly být reálné a splnitelné.
- Změna není projevem slabosti – v dnešní době není nic neobvyklého, měnit zaměstnání. V případě, že cítíte, že vás práce již nenaplňuje, nebojte se odejít a hledat práci klidně v úplně jiném oboru.
- Vyhledejte odbornou pomoc – cítíte na sobě, že jste bez elánu a že z vás vaše zaměstnání vysálo život? Pak se nebojte včas obrátit na odborníka, ať už jde o psychoterapeuta nebo psychiatra.
Jak může zaměstnavatel bojovat proti burnoutu u zaměstnanců?
Protože vyhoření má neblahý vliv na výkony zaměstnance, měli by sami zaměstnavatelé tomuto stavu předcházet. Jak? Není to vůbec složité! V první řadě dejte svým zaměstnancům trochu prostoru k vlastní iniciativě nebo vyjádření konstruktivního názoru, aby se necítili jako bezduché stroje, které slouží pouze k dosažení zisku.
Podpořte sounáležitost tím, že budete ve firmě vytvářet takovou komunitu, aby se každý pracovník cítil součástí týmu, který má společný cíl. To vše můžete doplnit různými team-buildingy nebo jinými neformálními aktivitami.
Žádný zaměstnanec by se neměl cítit odstrkovaný. Pro diskriminaci není místo na žádném pracovišti.
Zmírněte tlak na zaměstnance a zbytečně je nepřetěžujte. Jsme si vědomi toho, že potřebujete dosáhnout jasných výsledků, ale určitě nechcete demotivované nebo vyhořelé pracovníky. Každý potřebuje efektivně skloubit pracovní a osobní život.
Ukažte svým podřízeným, že si jich vážíte a to nejen občasnou finanční odměnou, ale mnohdy potěší i pouhá verbální pochvala.
Načerpejte další informace
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…