Jak napsat životopis jako student či absolvent? Máme pro vás 11 tipů, jak na to!
Pokud stále studujete nebo jste čerstvým absolventem, může být pro vás tvorba lákavého životopisu náročná. Jestliže nemáte žádnou praxi, budete muset zaměstnavatele zaujmout svým vzděláním a silnými stránkami. I když to může na první pohled působit složitě, věřte, že i s nulovými zkušenostmi dokážete vytvořit životopis online a zdarma, se kterým získáte vysněnou stáž nebo první práci.
Obsah článku
- 11 tipů, na co si dát pozor (nejen) při psaní absolventského životopisu
- 1. Využijte sekci s relevantními informacemi naplno
- 2. Požádejte svého učitele o doporučení
- 3. Dejte dohromady portfolio
- 4. Uveďte termín dokončení studia
- 5. Pochlubte se bakalářskou prací
- 6. Hrajte na čísla
- 7. Ukažte své silné stránky
- 8. Vymačkejte ze svých volnočasových aktivit a koníčků maximum
- 9. Ukažte, jaké máte možnosti
- 10. Prezentujte své úspěchy
- 11. Uveďte zahraniční zkušenosti
Platí pro vás stejná pravidla jako pro běžné zaměstnance. Základem bude správná struktura životopisu. Pokud nemáte žádné zkušenosti v oboru a můžete se prozatím pochlubit jen brigádou ve stánku se zmrzlinou, bude lepší přeskočit sekci profesních zkušeností a rovnou přejít ke vzdělání, znalostem a dovednostem.
11 tipů, na co si dát pozor (nejen) při psaní absolventského životopisu
A co vám tedy jako studentovi či absolventovi pomůže zazářit? Níže najdete jedenáct tipů, jak vytvořit životopis pro studenty, se kterým zaměstnavatele či personalistu oslníte i bez praxe.
1. Využijte sekci s relevantními informacemi naplno
Zmiňte cokoliv, co může v očích zaměstnavatele zvýšit vaši hodnotu. Patří sem vaše koníčky, vlastní projekty, dobrovolnická práce, stáže a další aktivity.
2. Požádejte svého učitele o doporučení
Dodat vám ho může i váš zaměstnavatel na brigádě, je ale třeba, aby se jednalo o stejný nebo příbuzný obor.
3. Dejte dohromady portfolio
Pokud jste pracovali na nějakém projektu, vytvořte si k němu portfolio, které přiložíte k životopisu. Zároveň ho v něm nezapomeňte zmínit.
4. Uveďte termín dokončení studia
Jestliže nemáte dokončené vzdělání, dopište do online životopisu předpokládaný termín dokončení studia.
5. Pochlubte se bakalářskou prací
V případě, že jste psali bakalářskou nebo diplomovou práci na téma spojené s danou pozicí, pochlubte se s ní. Zaměstnavatel bude vědět, že máte o obor zájem.
6. Hrajte na čísla
Snažte se do životopisu pro studenty zapojit čísla. Pokud se například ucházíte o místo manažera sociálních sítí, uveďte, kolik se vám podařilo získat sledujících na profilu vašeho soukromého projektu.
7. Ukažte své silné stránky
Snažte se zaměstnavateli dát najevo, že máte o obor i práci zájem. V dovednostech se nebojte ukázat, že se rádi učíte nové věci, jste kreativní, nebojíte se výzev a nemáte problém s time managmentem. Vždy se však snažte být co nejvíce originální.
8. Vymačkejte ze svých volnočasových aktivit a koníčků maximum
Pokud chodíte do kroužku nebo vedete nějaký tým, můžete se prezentovat jako dobrý organizátor nebo vůdčí osobnost.
9. Ukažte, jaké máte možnosti
Do životopisu pro studenty se vyplatí uvést také možnost nástupu, délku pracovní doby a pravděpodobnou délku praxe či zaměstnání. Upřesněte, jestli hledáte práci nebo se chcete v dané firmě dlouhodobě kariérně rozvíjet.
10. Prezentujte své úspěchy
Zvažte uvedení brigády v životopise, i když nemá s oborem nic společného, ale podařilo se vám v ní dosáhnout reálného úspěchu.
11. Uveďte zahraniční zkušenosti
Připište své zkušenosti v zahraničí, včetně zahraničních pobytů, Erasmu a dalších projektů.
Stáhnout vzor životopisu zdarma
Podobně postupujte, i když řešíte, jak napsat životopis na brigádu. V některých případech může být s vámi zaměstnavatel natolik spokojený, že vám nabídne po studiu dlouhodobou pracovní pozici a pomůže vám s rozjezdem vaší kariéry. V každém případě nic nevzdávejte před bojem a životopis pošlete, i když si tak úplně nevěříte. Nikdy nemůžete dopředu vědět, zda to nejste právě vy, kdo personality okouzlí nejvíce.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…