Jak dlouho a jak často můžu být u lékaře na propustku?
Návštěva lékaře může pro pracující mnohdy představovat téměř nadlidský úkol. Odcházíte z práce pozdě odpoledne? To už na vás žádný lékař rozhodně čekat nebude. V těchto případech máte tedy nárok odejít na vyšetření tzv. na propustku. Vysvětlíme vám, co tento pojem znamená a jak propustku využít.
Obsah článku
Co je to propustka
Zákoník práce propustku přesně nespecifikuje. Jde vlastně o omluvenku, kterou dokazujete, že jste lékaře opravdu navštívili. Někteří zaměstnavatelé mají vlastní formuláře o návštěvě lékaře, jiní akceptují propustky stažené z internetu. Taková propustka by ale vždy měla obsahovat vaše celé jméno, datum a čas návštěvy lékaře a jeho razítko, kterým toto datum a čas potvrdí. Propustku lze tedy označit jako omluvenku, kterou předáte vašemu zaměstnavateli. V případě neodevzdání tohoto potvrzení vám hrozí neomluvená absence, za níž můžete dostat další postihy nebo vytýkací dopis.
Návštěva lékaře v pracovní době
Všeobecně platí, že o lékařském vyšetření musíte svého zaměstnavatele informovat co nejdříve dopředu, pokud máte termín návštěvy naplánovaný. Nemělo by se to ale stávat pravidlem, a proto se snažte, plánovat tyto návštěvy vždy mimo vaši pracovní dobu, pokud je to možné. Jsme si ale vědomi, že je to často poměrně obtížné, a proto vám za takovou návštěvu náleží náhrada mzdy. Ta má samozřejmě jasná pravidla, která si vysvětlíme.
Pokud pracujete pouze na ranní směnu, nadřízený vám pravděpodobně časté omluvenky z práce nebude akceptovat. To samé platí třeba v případě recepčních nebo například číšníků a servírek. jejichž běžným režimem je krátký a dlouhý pracovní týden. Snadno se tak k lékaři objednají na svůj den volna.
Placené volno na návštěvu lékaře
Mezi povinnost zaměstnavatele sice patří, aby vám poskytl volno s náhradou za nepřítomnost, ale toto volno platí pouze po nezbytně nutnou dobu. Bohužel ale pojem nezbytně nutná doba nemá v právní praxi jasnou definici. Tento čas zahrnuje dobu, kterou zaměstnanci zabere cesta k lékaři a zpět do práce, čekání v čekárně, ale také samotné vyšetření. Nezbytně nutnou dobu tedy nejde nijak paušalizovat a záleží tedy na konkrétní domluvě mezi nadřízeným a pracovníkem.
Finanční náhrada vám pak náleží ve výši průměrného měsíčního výdělku.
Kdy nárok na propustku nemáte
Pamatujte, že byste vždy měli navštívit zdravotnické zařízení, které se nachází nejblíže vašemu bydlišti či pracovišti. Pokud žijete například v Sokolově, váš zaměstnavatel nebude nadšený, pokud mu řeknete, že jedete k obvodnímu lékaři do Kladna. Jistě totiž ordinuje obvodní lékař blíže vašemu bydlišti a nemusíte proto jezdit tak daleko. V takovém případě by vám náležela náhrada mzdy pouze za dobu, kterou by vám zabralo ošetření u lékaře v nejbližším okolí.
Váš ošetřující lékař musí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které jste pojištěni. Pokud si tedy vyberete například soukromou zubní praxi, která nemá smlouvu s vaší pojišťovnou, může se stát, že vám zaměstnavatel propustku neproplatí.
Doprovod dítěte či rodičů k lékaři
Náhle vám onemocnělo dítě a vy s ním musíte k pediatrovi, protože vaše drahá polovička nemůže? Nebo potřebují vaši nemohoucí rodiče do nemocnice a nemá je tam kdo odvézt? Nezoufejte, protože i v takovém případě máte nárok na náhradu mzdy. Náhrada mzdy vám náleží i v případě, že jste doprovodem dítěte, které navštívilo lékaře k běžnému vyšetření, ale také k ošetření akutního onemocnění nebo úrazu. Toto placené pracovní volno může ale trvat maximálně 1 den.
Pokud vám stoná dítě třeba s chřipkou, zjistěte si, kdy a na jak dlouho máte nárok na ošetřovné.
Jak často si mohu vzít propustku?
Propustku berte vždy jako poslední možnost. Využijte ji proto pouze v případech, kdy je to nezbytně nutné a nemáte jinou šanci, jak se k lékaři dostat. Pokud budete chodit k lékaři příliš často a v nápadné časy tak, abyste se nemuseli již vracet do práce, zaměstnavatel vás velmi brzy prokoukne. Můžete si tak zadělat na zbytečné nepříjemnosti nebo snížení odměn.
Samozřejmě občas musíme navštívit lékaře všichni, ale vždy to jde udělat trochu chytře. Pokud trpíte zdravotními neduhy a jste nuceni chodit do zdravotnických zařízení častěji, než je běžné, plánujte si návštěvy buď na začátek nebo ke konci pracovní doby. Je tak větší pravděpodobnost, že se po ošetření ještě do práce vrátíte, nebo v opačném případě odejdete o trochu dříve.
Zároveň je třeba říct, že zaměstnavatel nemá žádné právo na informace o vašem zdravotním stavu. Tyto informace mu nesmí poskytnout ani váš lékař. Ten může pouze potvrdit vaši návštěvu a zda byla opravdu nutná či nikoli.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…