Jak během pohovoru správně vyjednávat o platu? Přinášíme tipy jak na to!
Ne vždy je zaměstnavatel nebo personalista během pohovoru sdílný a prozradí vám výši vašeho možného budoucího platu. Prostor na otázky ke konci přijímacího pohovoru můžete proto využít právě ke zjištění této informace. Jak se ale správně zeptat?
Obsah článku
Vyjednávání o platu není jednoduché. Největší problém s ním mají zejména ženy, ale ani muži často nepochodí. Někdy vám může bránit nízké sebevědomí, v jiných případech vám zlomí vaz přecenění vlastních sil a nulová pokora. Stále ale existuje jiskřička naděje. Před vámi byla úspěšná celá řada lidí, tak proč by se vám nemělo podařit vyjednat lepší podmínky? Pojďte se s námi podívat, jak na to!
Chci najít dobře placenou práci
Kdy se zeptat během pohovoru na plat?
Projednávat se zaměstnavatelem otázky ohledně vašeho platu bývá vždy ošemetné. To platí zejména, když pod jeho vedením ještě vlastně ani zaměstnáni nejste a o pracovní pozici teprve usilujete na přijímacím pohovoru.
Jak platové podmínky zjistit, ale zároveň nevypadat jako někdo, komu jde v nové práci jenom o peníze? Především si tuto otázku nechte až do samotného závěru rozhovoru, kdy vám osoba vedoucí pohovor dá prostor na vaše otázky. Je skutečně neslušné sotva dosednout na židli a hned na zpovídajícího vypálit otázku, kolik zaplatí. S takovou dobrý dojem opravdu neuděláte.
Jak to ale bývá, štěstí přeje připraveným. Výše platu se liší nejen podle pracovní pozice, ale i kraje, kde budete práci vykonávat. Pokud vás zaujaly například nabídky práce v Třinci, udělejte si menší průzkum a zjistěte, jakou výši platu můžete očekávat.
Jak odpovědět na otázku ohledně platu?
Je ale dost možné, že vám otázku ohledně financí položí sám zaměstnavatel či personalista. Pokud se tak stane na začátku pohovoru, můžete odpovědět, že byste nejprve chtěli znát všechny detaily ohledně kýžené pozice, abyste pak lépe mohli přijít na adekvátní výši vašeho budoucího platu.
I přesto může být pro vás odhad mzdy těžký. Bývá těžké odhadnout, zda vyřčená částka nepřijde druhému člověku příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká. Pomoci vám nicméně může, když zvážíte věci jako:
- vaše vzdělání,
- dosavadní pracovní zkušenosti,
- náplň a pozici budoucího zaměstnání,
- možnost kariérního postupu,
- velikost podniku,
- další benefity, které by vám konkrétní pozice mohla nabídnout.
Přesnou sumu ovšem neříkejte a zároveň se vyhýbejte srovnávání s ostatními. Větou: „Slyšel/a jsem, že Pepa Novák u vás vydělává dvacet tisíc, tak bych si zhruba tolik asi taky představoval/a," opravdu nikoho neoslníte. Naopak zavaříte možná i Pepovi, když se jeho nadřízený dozví, že po známých rozhlašuje, kolik ve firmě vydělává.
Je-li vám i přesto nepříjemné na takovou otázku odpovídat a raději byste počkali, co vám nabídne druhý, můžete zkusit zareagovat protiotázkou a zeptat se, jakou částku by si představoval on.
Možností je také odpovědět ve smyslu, že je pro vás jakákoliv seriózní nabídka přijatelná, čímž dáte najevo, že bude-li práce dostatečně zajímavá, popřípadě vám přinese jiné výhody, vysoký plat pro vás není nejdůležitější. Vyjednávání vám může usnadnit i to, když budete mít alespoň trochu povědomí o tom, jaké částky můžete v jednotlivých profesích očekávat – pro inspiraci si můžete přečíst i náš článek zde.
TIP: HR specialisté často nabádají k tomu, aby se zájemci nebáli ukázat, že znají svoji cenu. Při jednání o ceně se snažte výši platu opírat o své zkušenosti, vzdělání, reference či kurzy, kterými jste si prošli.
Během pohovoru nikdy nelžete
Může padnout i otázka, kolik jste si vydělávali v předešlém zaměstnání. A tady pozor. Nelžete a nenavyšujte skutečnou částku, kterou jste v minulosti dostávali v naději, že také v nové práci tím pádem dostanete přidáno. I v takových situacích může lež dřív či později vyjít najevo, což pak pro vás může znamenat pěkný malér.
Zároveň ani nemůžete mít jistotu, že informovaný personalista už vlastně dávno odpověď na svou vlastní otázku nezná. Pokud je vaším cílem například práce ve Dvoře Králové a váš minulý zaměstnavatel je ze stejného města, je pravděpodobné, že už dávno ví, nebo má alespoň představu o tom, jakou výši platu jste pobírali.
TIP: Nevíte, jak se připravit na pohovor? Zkuste naše odzkoušené tipy zde.
Co dělat, když vám nabídnou nízký plat?
Výjimkou nejsou během pohovoru ani situace, kdy vám nabídnutá částka bude připadat malá. Stejně jako to platilo se samotnou platovou otázkou, ani tady hned nedávejte najevo své zklamání. Spíše mírněji podotkněte, že nabídku ještě důkladně promyslíte doma.
Pokud jste zaměstnavatele či personalistu přesvědčili, je dost možné, že se sami ozvou a nabídnou vám vyšší částku. A hlavně, pokud je pro vás nové místo dostatečně atraktivní, nenechte se od něj odradit jenom nízkým platem. Vždy můžete mít v záloze i jiné pracovní nabídky z vašeho oboru – po přihlášení k odběru vám ty nejnovější pošleme přímo na váš e-mail.
Chci dostávat nabídky práce na e-mail
Tipy, jak se na pohovor připravit
Pohovor nikdy není zrovna příjemnou záležitostí, ale s dobrou přípravou můžete zvýšit své šance na úspěch. Proto jsme pro vás sepsali pár tipů, které vám pomohou vyniknout a zanechat dobrý dojem na potenciálního zaměstnavatele:
- Důkladně si nastudujte informace o firmě – investujte čas do menšího průzkumu firmy. Podívejte se na její webové stránky, sociální sítě a jakékoli dostupné zprávy nebo články. Udělejte si představu o jejích hodnotách, kultuře, nedávných úspěších či výzvách.
- Ujistěte se, že chápete požadavky dané pozice – raději si přečtěte popis práce několikrát a ujistěte se, že chápete, co od vás zaměstnavatel očekává. Budete vědět, jaké své silné stránky můžete prezentovat zaměstnavateli.
- Připravte si odpovědi na běžné otázky – existuje řada standardních otázek, které se na pohovorech často objevují. HR specialista se vás může zeptat na to, co o firmě víte nebo jaké jsou vaše silné a slabé stránky.
- Zvolte vhodné oblečení – volba vhodného oblečení může být v některých případech rozhodující. Pamatujte, že i HR specialisté často dají na první dojem. Oblečte se profesionálně v souladu s firemní kulturou a očekáváními pro danou pozici.
- Připravte si otázky pro zaměstnavatele – připravte si několik otázek, které můžete položit na konci pohovoru. Zaměstnavateli ukážete, že máte o danou pozici opravdu zájem a chcete se stát součástí firmy.
Závěrem mějte na paměti, že vaše schopnost komunikovat očekávání ohledně platu nejen ukazuje vaši hodnotu a sebeúctu, ale také vytváří základ pro budoucí profesionální vztah založený na vzájemném respektu. Zároveň nezapomeňte na pečlivou přípravu, díky které se zbavíte zbytečného stresu a budete mnohem sebevědomější.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…