Gayové a lesby se obávají reakcí kolegů, když přiznají orientaci

Máte kolem sebe v práci nějakého gaye nebo lesbu? A vadí vám to? Pohlížíte na ně jinak než na své heterosexuální kolegy nebo vám je to jedno? Ať už na tyto otázky odpovíte jakkoliv, zřejmě většna lidí má ještě vůči homosexuálům předsudky, proč by jinak polovina z nich svou orientaci v práci tajila? Alespoň tuto informaci přinesl mezinárodní výzkum agentury OutNow.
Mladí homosexuálové se bojí na pracovišti o své orientaci mluvit. Mají strach z negativních reakcí kolegů a také z toho, že jejich odlišná orientace bude mít vliv i na kariérní postup. Agentura zpracovala odpovědi více než 3000 homosexuálně orientovaných lidí z 15 zemí (kromě ČR dále např. Velká Británie, Austrálie, Irsko, Nizozemí, Rumusko, Jihoafrická republika, Turecko). Téměř polovina těchto mladých lidí při nástupu do svého prvního zaměstnání svou sexuální orientaci skrývá. Je tomu tak i v případě, že v soukromém životě se už se svou orientací netají.
A Češi na tom nejsou moc dobře. Jak ukazují data, konkrétně Čechů se tento problém týká (hned po Rumunech) nejvíce z celého vzorku. Ke své homosexualitě se při nástupu do práce otevřeně přihlásila jen čtvrtina.
Je to vůbec z pohledu zaměstnavatele důležité? Podle výsledků šetření ano. Data ukazují, že podle téměř třetiny zpovídaných byl jejich pracovní výkon nižší, protože zkrátka jsou zaměstnáni kromě jiného i snahou zakrývat svou sexualitu. Problémem pro ně může být i obyčejný dotaz na to, co dělali o víkendu nebo kam jeli na dovolenou. Musejí si vymýšlet historky a stále myslet na to, aby se nepodřekli.
Pomoci by mohla transparentní politika firem a otevřený přístup k odlišnostem. Celých 83 % dotazovaných ze zmiňovaného průzkumu totiž uvedlo, že budou raději pracovat právě pro takové firmy, u kterých vědí, že jim homosexuálové nevadí. Příkladem mohou jít i manažeři, pokud jsou takto orientovaní, neměli by to skrývat.
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…