Dojíždění za prací: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a kdy se vyplatí?
Nám Čechům se obecně moc za prací stěhovat nechce. V tomto ohledu nejsme jak Američané, kteří se stěhují kvůli zaměstnání klidně i několikrát za život. Dostali jste práci v jiném městě a nechce se vám stěhovat? Možným řešením je dojíždění. Zjistěte s námi, kdy se vám vyplatí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.
Volba pracovního místa podle dojíždění
Pro spoustu lidí je důležitým faktorem při výběru zaměstnání i vzdálenost od jejich bydliště. S poklesem nezaměstnanosti se totiž snížila také ochota Čechů za prací dojíždět. Snadněji totiž najdou práci v místě svého bydliště.
Většina zaměstnanců bere za přijatelnou maximálně půl hodiny trvající cestu do zaměstnání. Je to celkem pochopitelné. S dojížděním se pojí stres, a ten má na zdraví člověka neblahý vliv. A místo toho, aby svůj volný čas strávili příjemnou volnočasovou aktivitou, ho zbytečně ztratí pendlováním mezi domovem a prací.
Kolik času Češi stráví cestou do zaměstnání
Podle webu novinky.cz až 31 % Čechů stráví na cestě do zaměstnání 30 minut svého času. Celou jednu hodinu potřebuje na dojíždění 19 % Čechů a více jak dvě hodiny to do práce trvá 1 % Čechů. Dalších 21 % Čechů cestuje do práce 20 minut a 15 % Čechů stačí na cestu do práce pouhých 10 minut, protože ji mají prakticky za rohem.
Celých 13 % Čechů pak pracuje z domu, takže ti dojíždění vůbec nemusí řešit. Pokud už se někdo rozhodne do svého zaměstnání dojíždět jednu hodinu a více, tak většinou takovou práci přijme tehdy, dostane-li za ni adekvátní plat. Je to celkem pochopitelné, protože dojíždění není zadarmo. Benzín či nafta něco stojí. A je třeba si dobře spočítat, jestli se to vůbec vyplatí.
TIP: Nechcete do práce dojíždět? Zkuste zaměstnavatele požádat o home office – více se o něm dočtete v našem článku zde.
A ještě jedna vychytávka. Pokud nemůžete dlouhodobě najít práci ve svém okolí a jinde by byla, můžete požádat o příspěvek na dojíždění do práce.
Příklad ze života
Jako příklad nám poslouží paní Darja (53 let) ze Zlína, která si hledá zaměstnání. Je rozvedená a děti má již dospělé. Žije sama v bytě 1+1. Dříve pracovala jako asistentka a fakturantka a nyní se jí naskytla možnost administrativní práce v jedné soukromé firmě v Napajedlech.
Na dojíždění je to celkem 42 kilometrů tam a zpátky. Pokud by denně jezdila svým autem Hyundai i20, měsíčně by najezdila asi 840 kilometrů. Při spotřebě benzinu 1 litr na 14 kilometrů by za měsíc utratila celkem 2 370 korun při ceně benzinu 39,50 Kč/1 l.
Práce v Napajedlech přicházela s odměnou ve výši 23 000 korun hrubého, což po odečtení sociálního a zdravotního pojištění dělá 19 452 korun čistého. Z výplaty by jí po odečtení ceny za benzín zůstalo asi 17 000 korun. Při současných cenách potravin a energií to není mnoho.
Paní Darja si tedy bude dobře rozmýšlet, jestli se jí taková práce s nutností dojíždět vůbec finančně vyplatí. Jako výhodné se jeví to, že by na cestu do práce a stejně tak i z práce potřebovala jen asi půl hodiny času.
TIP: Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Přihlásit se k odběru pracovních nabídek
Dlouhé dojíždění za prací může negativně ovlivnit vaše zdraví
Příklad paní Darji je jeden z mnoha, co musejí lidé řešit. Pro volbu nového zaměstnání hovoří to, že by dojížděním ztratila denně maximálně hodinu volného času, což se samozřejmě odrazí i na její psychické pohodě.
Horší to mají zaměstnanci, kteří na cestách za prací stráví denně dvě a více hodin. Kolikrát musejí řešit nepříjemné dopravní situace a zácpy na silnicích a dálnicích. Sezení za volantem navíc způsobuje bolesti krční páteře a posléze i hlavy.
Bohužel ruku v ruce s dojížděním jde i to, že člověk má pak méně času pro své koníčky a volnočasové aktivity, jakými je například i cvičení. S tím souvisí i méně spánku a nedostatek času na přípravu kvalitního domácího jídla.
To zase stojí za vznikem nadváhy a obezity, které mají přímý vliv na rozvoj civilizačních nemocí. Ty se se mohou začít projevovat jako vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu a cukru v krvi nebo onemocnění kardiovaskulárního systému.
Dostáváme na konec našeho putování za prací. Paní Darja nám ukázala, že volba mezi stěhováním a dojížděním není vždy jednoduchá a je třeba zvážit všechna pro a proti. Důležité je najít balanc mezi časem stráveným na cestách, finanční stránkou věci a vlastním zdravím. Přece jen, v práci trávíme spoustu času a ten zbytek bychom si měli užívat naplno.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…