Děláte v práci několik věcí najednou? Multitasking nemusí být prospěšný vašemu mozku
Dokážete vést poradu, do toho pokukovat do emailu, vyřídit několik telefonů a řešit několik pracovních situací najednou? Znamená to, že máte nadání pro tzv. multitasking. Otázkou však je, jestli je to prospěšné? Multitaskingem se dokonce zabývají i vědci. Některé studie uvádějí, že multitasking zhoršuje pracovní výkon a dokonce může poškodit váš mozek. Uvádí to forbes.cz.
Výzkum Stanfordovy univerzity prokázal, že multitasking je v konečném důsledku méně produktivní než jedna soustředěná aktivita. Výzkumníci také zjistili, že lidé, kteří jsou bombardováni několika zdroji informací najednou, se nedovedou soustředit, mají problémy s pamětí nebo nedovedou přejít od jednoho úkolu k druhému tak dobře jako lidé, kteří dělají jednu věc po druhé.
Může se ae stát, někteří lidé jsou v multitaskingu přirozeně nadaní. Výzkumníci ze Stanfordu porovnávali skupiny lidí na základě toho, jakou tendenci k multitaskingu mají a jak si myslí, že to pomáhá jejich výkonu. Zjistili, že častí multitaskeři, kteří věří, že tak zlepšují svůj výkon, jsou v této činnosti ve skutečnosti horší než ti, kteří raději dělají jednu věc po druhé. Lidé často „provozující multitasking“ měli horší výkon, protože měli problém zorganizovat si myšlenky, vyřadit nepodstatné informace a také pomaleji přecházeli od jedné činnosti ke druhé.
Multitasking snižuje efektivitu vaší práce, protože váš mozek se dovede v jednu chvíli soustředit pouze na jednu věc. Když se pokoušíte dělat dvě věci zároveň, váš mozek nemá kapacitu na to, aby oba úkoly zdárně dokončil.
Bylo také prokázáno, že krom toho, že vás zpomalí u jednotlivých úkolů, multitasking snižuje aktuální IQ. Studie Londýnské univerzity ukázala, že ti, kteří dělali najednou více věcí, vykazovali pokles IQ, který je běžný např. po kouření marihuany nebo probdělé noci. Propad IQ o nějakých 15 bodů snížil skóre účastníků na průměrný výsledek 8letého dítěte!
Dlouho se věřilo, že újma na kognitivních schopnostech způsobená multitaskingem je pouze dočasná, nové výzkumy však naznačují něco jiného. Výzkumníci z University of Sussex ve Spojeném království porovnali čas, který lidé stráví u více zařízení současně (např. psaní SMS při sledování TV) s výsledky MRI obrazů jejich mozků. Zjistili, že multitaskeři mají menší hustotu mozku v přední cingulární kůře, tedy části zodpovědné za empatii a kognitivní i emoční kontrolu.
I když je třeba ještě dalších výzkumů, abychom zjistili, zda multitasking skutečně fyzicky ničí mozek, je zcela jisté, že je škodlivý. Neurolog Kep Kee Loh, vedoucí studie, vysvětlil možné následky: „Myslím, že je důležité dostat lidem do povědomí, že to, jak zacházíme s různými zařízeními, může měnit způsob našeho myšlení a že tyto změny se mohou projevit ve struktuře mozku.“
Pokud jste k multitaskingu náchylní, rozhodně to není zvyk, který byste měli posilovat – je zřejmé, že vás zpomaluje a snižuje kvalitu vaší práce. I kdyby nezpůsoboval poškození mozku, rozhodně zhorší vaše dosavadní problémy se soustředěním, organizací a smyslem pro detail.
Multitasking při poradách naznačuje nízké uvědomování si sebe sama i svého okolí, což jsou dvě dovednosti vycházející z emoční inteligence, které jsou zcela zásadní pro úspěch v práci. Organizace TalentSmart otestovala přes milion lidí a zjistila, že 90 procent těch nejvýkonnějších pracovníků má vysoký kvocient emoční inteligence (EQ). Pokud multitasking skutečně poškozuje přední cingulární kůru (část mozku pro EQ zcela klíčovou), jak současné výzkumy naznačují, následkem bude snížení vašeho EQ.
Takže pokaždé, když děláte hodně věcí najednou, nepoškozujete tím jen svůj okamžitý výkon, ale dost dobře možná také oblast mozku, která je nesmírně důležitá pro vaše budoucí pracovní úspěchy.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…