Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se bránit. Víte ale jak? A co dělat, když za vás zaměstnavatel neplatí zdravotní a sociální pojištění? Přinášíme vám detailní popis, jak v těchto situacích postupovat.
Obsah článku
Povinnost zaměstnavatele
Jak uvádí zákoník práce, mzda, plat a další složky odměňování by měly být uvedeny buď ve vnitřním předpisu, mzdovém výměru či pracovní smlouvě. V den nástupu do práce tak musíte znát nejen výši výplaty, ale také termín a způsob jejího vyplácení.
Zaměstnavatel musí pracovníkovi vyplatit výplatu nejpozději do konce následujícího měsíce. Pokud jste tedy pracovali v měsíci květnu, do konce června musíte obdržet výplatu za odvedenou práci. Toto časové období lze označit jako termín splatnosti mzdy, který stanovuje zákon.
Obvyklý termín pro výplatu ve většině firem bývá mezi 15.-20. dnem v měsíci.
Co dělat, když zaměstnavatel nepošle výplatu
V případě, že vám zaměstnavatel dluží peníze, porušuje tím zákon a vy se díky tomu můžete snadno bránit. Postup, jak je vymáhat by měl být následující:
Promluvte si s nadřízeným
To že se zaměstnavatel zpozdil o pár dní, nemusí být hned důvod k soudnímu sporu. Jako první proto zkuste domluvu. Promluvte si se svým nadřízeným, řekněte mu o situaci a dost možná zjistíte, že jde o nedorozumění. Mnohdy se stane, že udělají v účtárně chybu, kterou lze velmi rychle vyřešit.
Sepište písemnou výzvu
V té uveďte výši dlužné částky a období, za které vám finance náleží. Při tom nezapomeňte na příplatky za práci přesčas, noční či o víkendech. Zvolte také konkrétní datum (zpravidla 7-14 dní) do kterého má dojít k úhradě. Upozorněte na to, jaké budou následky, pokud dluh nebude uhrazen.
Písemná výzva také dobře funguje v případě, kdy jste se odstěhovali například ze Zlína do Chomutova a nemáte tak časové možnosti konfrontovat bývalého zaměstnavatele osobně.
Obraťte se na inspektorát práce
V případě, že písemná výzva bude nebude vyslyšena, kontaktujte inspektorát práce a to telefonicky, písemně či ústně. Ten se začne vaším podnětem ke kontrole zaměstnavatele zabývat a také často poskytne rady, jak dál postupovat.
Pošlete předžalobní výzvu
Předžalobní výzva je posledním krokem a varováním před samotnou žalobou. Jestliže ani tato výzva nezafunguje, musíte podat žalobu, aby zaměstnavatel zaplatil dlužnou částku. Tu v žádném případě nesepisujte sami a vezměte si na pomoc advokáta. Vyhnete se tak nejen špatnému sepsání, ale také případné zbytečné prohře či dalším finančním ztrátám. V případě výhry sporu rozhodne soud o tom, že zaměstnavatel musí do 15 dnů od doručení rozsudku uhradit dlužnou sumu. Poslední možností pak je předat celou záležitost exekutorovi.
Zaměstnavatel nezaplatil nemocenskou
Onemocněli jste natolik, že nejste schopni jít do práce. Ošetřující lékař vám vystaví neschopenku a vy se můžete léčit v pohodlí domova. Prvních 14 dní nemoci dostáváte od svého zaměstnavatele náhradu mzdy. Ta se vypočítává z průměrného výdělku. Další dny vám budou vypláceny zdravotní pojišťovnou dávky zdravotního pojištění.
I zde může nastat případ, že vám zaměstnavatel nemocenskou nezaplatí. Nejprve si ale ověřte, jestli na to náhodou nemá zákonné právo. Je totiž dost možné, jste porušily podmínky nemocenské, například že vás nezastihl doma, ačkoli se máte léčit. Přečtěte si, jaké další sankce vám hrozí, pokud vás kontrola nezastihne v době nemoci doma.
Pokud ale poctivě marodíte a zaměstnavatel tak nemá právo na neuhrazení nemocenské, postup a obrana jsou stejné jako u nevyplacení výplaty.
Zaměstnavatel neplatí odvody
Mezi povinnosti zaměstnavatele patří odvod zdravotního a sociálního pojištění za každého zaměstnance. Zaměstnanec se tedy nemusí o nic starat. Co když ale máte přeci jen podezření, že zaměstnavatel svou povinnost nesplňuje? Víte, na koho se obrátit a jak postupovat?
Zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění
Pokud si chcete ověřit, zda je vaše pojistné zaplaceno, kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu. Zaměstnavatel vás vůbec nemusel na pojišťovnu nahlásit, takže budete vedeni jako OSVČ, kteří si pojistné musí platit sami. K vyřešení postačí předložení pracovní smlouvy a celá situace bude dále řešena s vaším zaměstnavatelem.
Ve druhém případě může zaměstnavatel za vás přestat pojistné platit, ale na to přijde sama pojišťovna při pravidelných kontrolách. Nezaplacené pojistné bude pojišťovna vymáhat po zaměstnavateli.
Zaměstnavatel neplatí sociální pojištění
O tom, zda máte zaplacené sociální pojištění se lze informovat u správy sociálního pojištění. I kdyby zaměstnavatel neplatil sociální pojištění, neztrácíte tím nárok na důchod. Opět stačí předložit pracovní smlouvu, abyste dokázali, že jste u firmy zaměstnaní.
Načerpejte další informace
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…