Co dělat, když dostanete vytýkací dopis?
Obdrželi jste vytýkací dopis a nevíte, co to pro vás znamená? Nebojte se, ne vždy musíte očekávat výpověď. Poradíme vám, jak ji ale případně zvrátit a také se dozvíte, jak se lze bránit proti neoprávněnému vytýkacímu dopisu.
Obsah článku
Co je vytýkací dopis
Vytýkací dopis zasílá zaměstnavatel svému podřízenému, aby mu dal najevo, že s ním není spokojený. Lze jej označit jako stížnost nebo disciplinární opatření, kterým nadřízený upozorňuje na porušení povinností, kterých se dopouštíte na pracovišti. Může ale vytýkat i zhoršení pracovního výkonu nebo chyby v práci.
Vytýkací dopis musí mít písemnou formu a měl by následovat až poté, co u zaměstnanec došlo 3x po sobě k porušení pracovní kázně. Zároveň díky tomuto formálnímu upozornění dostáváte šanci na nápravu vašeho nevhodného jednání nebo neplnění pracovních povinností. Můžete se v dopise také dočíst, že pokud svou pracovní morálku nezlepšíte, můžete o zaměstnání přijít a dostat výpověď. V takovém případě pak nemáte žádný nárok na odstupné a výpovědní lhůta činí standardní dva měsíce.
Kdy mohu dostat vytýkací dopis
Tato výstraha zaměstnanci může být zaslána v následujících případech:
Porušujete pracovněprávní předpisy – zákoník práce původně tento termín označoval jako pracovní kázeň. Ta patří k základním povinnostem každého zaměstnance. Tyto povinnosti obvykle shrnuje pracovní řád, smlouva nebo právní předpis. Za soustavné porušování jsou považovány také pozdní příchody. O tom, jak se jim vyvarovat jsme psali zde.
Vytýkají vám nedostatečný pracovní výkon – sami se zamyslete, zda je tato výtka na vaši osobu oprávněná. Může se stát, že zaměstnavatel požaduje nereálné výsledky. V takovém případě porovnejte svůj pracovní výkon s výkony kolegů. U některých profesí třeba jako je makléř nebo obchodní zástupce může přidělovat zakázky sám nadřízený. Pokud je ale rozděluje nerovnoměrně, je pochopitelné, že se se svými kolegy nemůžete rovnat.
Nedodržujete pokyny zaměstnavatele – pokud ignorujete nařízení zaměstnavatele a v podstatě si děláte, co chcete, není divu, že mu jednou dojde trpělivost. Mezi takové jednání může patřit například nenošení předepsaných ochranných pomůcek, čímž si zaděláváte na pracovní úraz.
Náležitosti vytýkacího dopisu
Aby byl dopis platný, musí splňovat jisté náležitosti. Na samém začátku musí být uvedeno, kdo jej vystavuje a komu je adresován. V samotném textu by nemělo chybět, od kdy a na jaké pozici zaměstnanec ve společnosti pracuje. Následuje upozornění na neplnění povinností a možné důsledky opakovaného porušení pracovní kázně. V tomto písemném upozornění můžou být uvedeni také svědci celé události.
Důsledky vytýkacího dopisu
Zaměstnavatel vás může propustit pouze ze zákonných důvodů. Jedním z nich může být vaše neuspokojivé jednání, které shrnuje právě vytýkací dopis. Při hrubém porušení pracovní kázně lze ukončit pracovní smlouvu ihned, tzv. na hodinu.
V případě, že ve stanovené lhůtě (obvykle 6 nebo 12 měsíců) nedojde ke zlepšení vašich výkonů, může se zaměstnavatel uchýlit k výpovědi. Tu můžete dostat až 12 měsíců po doručení vytýkacího dopisu. Pokud by vás chtěl zaměstnavatel propustit až po více jak roce, musí vám doručit nový vytýkací dopis.
Námitka proti vytýkacímu dopisu
Na odmítnutí či nepodepsání vytýkacího dopisu se nevztahuje žádná právní ochrana. Jeho nepřevzetím si tak ničím nepomůžete, protože i přes to bude považován za doručený.
V případě, že nedošlo z vaší strany k žádnému porušení interních pravidel firmy, podejte námitku. Ta samozřejmě musí obsahovat důvody, proč s vytýkacím dopisem nesouhlasíte a proč jej považujete za neoprávněný.
Výpověď po vytýkacím dopisu
I přes vaše námitky ale můžete na základě vytýkacího dopisu dostat výpověď. Nyní přichází vaše chvíle bránit se žalobou. Soud prozkoumá nejen výpověď jako takovou, ale také důvody jejího podání a okolnosti, za jakých byl vytýkací dopis zaslán. Může vyjít najevo, že výpověď byla podána neoprávněně. V opačném případě, kdy soud shledá výpověď jako oprávněnou, nelze již toto rozhodnutí nijak zvrátit.
Po obdržení vytýkacího dopisu buďte na pozoru. Evidentně se v práci nechováte tak, jak se od vás očekává. Dopis byste měli vnímat jako výstrahu zaměstnanci, takové poslední varování. V případě, že o zaměstnání nechcete přijít, udělejte maximum pro to, abyste své chování napravili. Ve vytýkacím dopisu vždy najdete lhůtu, do kdy můžete napravit své pracovní chování. Nepromarněte ji!
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…