Co by pro vás měl zaměstnavatel udělat, když je vedro?
Máme za sebou už několik týdnů perného vedra a meteorologové nějaké dramatické ochlazení stále nehlásí. Bylo by fajn teplé dny strávit někde u vody, ale tolik dovolené většina z nás nemá. Do práce se zkrátka musí, nicméně, je pár věcí, na které máte v těchto ztížených podmínkách nárok.
Zřejmě proto, že u nás dříve tak vysoké teploty nepanovaly, tak se zákoník práce bezpečnosti na pracovišti ve vztahu k vedru věnuje jen okrajově. "Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům," uvádí zákoník. Zaměstnavatel je tedy povinen zajistit změnu v případě, že horko ohrožuje vaše zdraví, blíže ale podmínky práce nespecifikuje.
Bližší podmínky stanovuje vládní nařízení č. 361/2007 Sb. a pozdější novelizace, podle kterých je při ztížených podmínkách, když teplota venku stoupne nad 30 °C, zaměstnavatel povinen například zajistit dostatek tekutin, někteří zaměstnanci mají právo na takzvané ochranné nápoje. Předpisy stanovují i teplotu, na kterou musí být nastavená klimatizace na pracovišti.
Na pracovišti musí být k ochraně zdraví zajištěna dostatečná ventilace vzduchu přirozeným, nuceným nebo kombinovaným větráním. Předpis v případě přirozeného větrání stanovuje množství vzduchu, které se musí vyměnit.
V případě klimatizace stanovuje vládní nařízení konkrétní teplotu, kterou musí pracoviště mít. Výsledná teplota je stanovená třídou práce, kterou člověk vykonává. Při práci převážně v sedě má být teplota nastavena na 24,5 stupně s odchylkou závislou na požadovanou kvalitu prostředí, maximálně je to ale + 2,5 a - 2 stupně. V případě práce spojené s lehkou manuální prací je to pak 23 °C.
Nařízení vlády stanovuje, že má při fyzicky náročné práci zaměstnanec nárok na takzvané ochranné nápoje. V případě kancelářské práce jde o slabě mineralizovanou vodu, zaměstnancům tak musí být umožněn přístup k pitné vodě. V případě fyzicky náročné práce ale musí zaměstnavatel nabídnout lidem středně mineralizovanou vodu.
V případě, že na pracovišti nelze zajistit výše zmíněné dostatečné větrání a relativně nízkou teplotu, je zaměstnavatel povinen uplatnit režim střídání práce a bezpečnostní přestávky. Konkrétní délky pauz a režim střídání práce upravují tabulky v příloze nařízení vlády.
Je možné při vysokých letních teplotách upravit eventuelně zkrátit zaměstnancům pracovní dobu? Ano, tuto možnost dává zaměstnavatelům zákon č. 309/2006. Zaměstnavatel může v horkých dnech pracovní dobu upravit tak, aby si lidé mohli dělat pravidelné přestávky. Případně vám šéf může pracovní dobu i zkrátit. Některé firmy to tak v horku skutečně řeší. Je jim jasné, že lidé zmožení vedrem stejně nejsou bůhví jak produktivní.
Klimatizace není povinná. Sedět v horkém srpnovém dni v kanceláři není tak náročné, jako například asfaltovat. I na lidi v kanceláři ale vedro působí. Klimatizaci však zaměstnavatel povinně pořizovat nemusí. Pokud ale udeří skutečně velká vedra, zkuste ho požádat alespoň o větráky. Snažte se co nejméně pouštět dovnitř horký vzduch zvenku a trochu také pomůže, když stáhnete žaluzie. Pokud máte to štěstí a pracujete v klimatizované kanceláři, teplota by měla být nastavena na 24,5 °C. V případě fyzicky namáhavější práce (klimatizovaná výrobní hala) by to mělo být 23 °C. Tak to alespoň říká oficiální nařízení vlády.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…