Co by měl obsahovat životopis? Postupujte s námi krok za krokem!
Struktura i obsah životopisu se v průběhu let změnily a to, co platilo před pár lety, už je nyní passé. I když se vám to nemusí líbit, je třeba se změnám přizpůsobit. Zaměstnavatele už nezajímá, kde přesně bydlíte, kdy máte narozeniny ani počet dětí – na poslední z bodů by se vás ptát dokonce neměl.
Obsah článku
Obsah životopisu není pevně stanovený, ale existuje obecná shoda ohledně toho, co by se do něj mělo napsat. Konečná podoba se bude lišit podle pozice, o kterou máte zájem, země, kde se o práci ucházíte, a požadavků zaměstnavatele.
Stáhněte si vzor životopisu zdarma
Co by měl obsahovat životopis?
Podobně jako většina informačních kanálů se i online životopis osekal na minimum, kvůli čemuž máte méně prostoru popsat své zkušenosti. Jak tomu ale bývá, méně je někdy více. V současnosti zaměstnavatelé preferují životopisy, které obsahují:
- osobní údaje,
- pracovní zkušenosti,
- vzdělání,
- doporučení a reference,
- další relevantní informace.
Během psaní se snažte být co nejstručnější. Ideálně byste se měli vejít na jednu stránku. Životopis také maximálně přizpůsobte pozici a firmě, kam se hlásíte. Snažte se mířit nejen na potřebné znalosti a dovednosti, ale i hodnoty, které firma prosazuje a podporuje. Během psaní máte poměrně volnou ruku – inspirovat se můžete mimo jiné i tipy přímo od HR specialistů, které jsme pro vás shrnuli tady.
Víte, že životopisy sepsané na míru dané pracovní pozici mají o 60 % vyšší úspěšnost? Pokud se ucházíte o více pracovních pozic, vyplatí se pro každou napsat nový životopis, nebo ho alespoň trochu upravit.
Osobní údaje
Na úplný začátek uveďte své osobní údaje. Ještě před nimi můžete jako hlavní nadpis vyplnit své celé jméno a povolání, kterému se dlouhodobě věnujete – není to ale nutností. U jména se nezdráhejte připsat dosažené tituly, včetně bakalářského studia či vyšší odborné školy. Následně se můžete pustit do vyplňování samotných osobních údajů, u nichž stačí uvést pouze:
- celé jméno (pokud není uvedeno v nadpisu),
- rok narození,
- místo bydliště (stačí pouze název města či vesnice),
- kontakt (e-mail, telefon, LinkedIn).
Zbytečně se v této sekci nerozepisujte a uvádějte pouze informace, které jsou pro danou pozici stěžejní a pro vás přínosné. Pokud například uvedete věk a patříte mezi starší ročníky, můžete si zbytečně uškodit. Rozhodování HR specialistů je individuální, a je tedy možné, že budou pro některé pozice preferovat mladší kandidáty. Nikdy však o svém věku nelžete.
Pracovní zkušenosti
Na druhé pozici by se měly nacházet vaše pracovní zkušenosti. I s nimi si můžete trochu vyhrát a sepsat je tak, abyste měli větší šanci, že váš životopis zaujme – ani zde ale nikdy nelžete. V první řadě uvádějte zkušenosti od nejnovější po nejstarší.
Zároveň se snažte vybírat pozice, které vám pomohou získat vámi vysněnou práci. Pokud už máte za sebou pár pracovních zkušeností v IT sektoru, nemusíte uvádět, že jste v minulosti pracovali například v call centru. Pozor si dejte také na „hluchá místa“ neboli období, kdy jste delší dobu nepracovali.
Pokud je můžete obejít a máte možnost prezentovat lepší část své praxe, učiňte tak. Některé případy lze vysvětlit například mateřstvím či nemocí, ale vždy platí, že dlouhodobé přerušení pracovní činnosti na první pohled nepůsobí dobře.
TIP: Víte, co je to personální agentura a jak funguje? Více se dočtete v tomto článku.
To samé platí o rychlých změnách pracovních pozic. Pokud jste zpočátku nemohli najít vhodnou práci, ale máte za sebou již pár let praxe v jedné či více firmách, raději uveďte pouze tuto část své profesní kariéry. Zároveň je třeba se v této části trochu rozepsat a pokusit se náplň vaší práce co nejlépe přiblížit. Struktura se bude opět lišit podle vašeho oboru i pozice – použít můžete například následující vzor:
Vzor pracovní pozice NÁZEV SPOLEČNOSTI
POZICE, KTEROU JSTE ZASTÁVALI Nadřízený: Název pozice Počet podřízených: Počet (celkový počet zaměstnanců ve firmě) Náplň práce:
Největší úspěchy:
Důvod odchodu: Nelžete a snažte se situaci vykreslit v dobrém světle. | |
Příklad č. 1 XYZ Corp
Senior Project Manager Nadřízený: Vedoucí projektového oddělení Počet podřízených: 15 (celkový počet zaměstnanců ve firmě: 500) Odpovědnost:
Největší úspěchy:
Důvod odchodu: Přechod k novým profesním výzvám s cílem dalšího rozvoje kariéry a aplikace získaných dovedností v novém prostředí, které nabízí širší možnosti pro profesní růst. | Příklad č. 2 Creative CZ/SK
Grafik Nadřízený: Vedoucí design týmu Počet podřízených: 0 Odpovědnost:
Největší úspěchy:
Důvod odchodu: Hledání nových příležitostí, které mi umožní rozšířit moje dovednosti v oblasti multimediálního designu a práce na mezinárodních projektech. |
Vzdělání
Další důležitou sekcí je vzdělání, kde uvedete dosažené úspěchy v podobě střední nebo vysoké školy. Pokud je to pro pracovní pozici relevantní, můžete zde uvést informace o své diplomové práci či zajímavých projektech, na nichž jste se během studia podíleli.
To samé platí o výzkumech, stážích či praxích, zejména pokud jste absolventi a zkušeností máte pomálu – v takovém případě se můžete při psaní životopisu inspirovat v tomto článku, kde jsme dali dohromady tipy přesně pro vás.
Do sekce vzdělání patří i různé kurzy, certifikace či ocenění. Opět vše uvádějte od nejnovějšího po nejstarší. Uvést tu můžete i webináře či online kurzy, pokud vám mohou pomoci získat vypsané volné místo. Patří sem například:
- online kurzy v oboru,
- jazykové zkoušky (znalost jazyků uvádějte podle evropského referenčního rámce, tedy A1, A2, B1 a další),
- komunikační kurzy,
- AI kurzy,
- kurzy projektového managementu,
- technologické kurzy zaměřené na specifické nástroje nebo platformy.
TIP: Snažte se délku životopisu co nejvíce zkrátit. Ideálně by měla činit 400 až 600 slov. Raději online životopis sepište na jednu stránku.
Znalosti a dovednosti
Jednou z nejspornějších sekcí je ta, která se zaměřuje na vaše znalosti a dovednosti. I v tomto případě je musíte upravit s ohledem na pozici, o kterou máte zájem. Pokud se ucházíte o lépe placené zaměstnání či vedoucí pozici, počítejte s tím, že anglický jazyk, práce s počítačem a ovládání základních programů, jako je například Word, jsou pro HR specialisty samozřejmostí.
Plusové body si můžete připsat s řidičským průkazem (připište k němu i rok jeho získání, pokud se ucházíte o místo řidiče, přidejte také počet najetých kilometrů) nebo dalšími jazyky. Mezi často hledané se řadí němčina, španělština a francouzština. Zazářit ale můžete i s méně obvyklými jazyky, se kterými lze získat výhodu. Jako další můžete uvést:
- počítačové znalosti (neuvádějte práci s Windows, v dnešní době se považuje za samozřejmost),
- znalost různých programů či platforem (Figma, Photoshop, Excel, Canva, účetní programy atd.),
- správa sociálních sítí,
- zkušenosti se systémy pro vztahy se zákazníky (CRM),
- odborné znalosti u technických oborů (JavaScript, kybernetická bezpečnost atd.).
Měkké a tvrdé dovednosti
Samostatnou kapitolou jsou měkké a tvrdé dovednosti, které se u každé pozice i oboru liší. Tvrdé dovednosti se vztahují ke specifickým, měřitelným a naučitelným znalostem a schopnostem. Naopak měkké dovednosti jsou více spojeny s osobnostními rysy, postoji a komunikačními dovednostmi.
Tvrdé dovednosti jsou často získávány prostřednictvím formálního vzdělávání, odborných školení nebo pracovních zkušeností. Zaměstnavateli je můžete jednoduše demonstrovat skrze diplomy a certifikace. Oproti tomu měkké dovednosti jsou hůře měřitelné, protože souvisí spíše s tím, jak jednotlivec komunikuje, spolupracuje, řeší problémy a přizpůsobuje se různým situacím.
Do profesního životopisu je třeba zahrnout jak tvrdé, tak i měkké dovednosti. Pokud nemáte dostatek profesních zkušeností, mohou to být právě vaše dovednosti, co potenciálnímu zaměstnavateli ukáže, že jste vhodným kandidátem. Je však pravda, že zaměstnavatelé dávají čím dál tím větší prioritu měkkým dovednostem.
Doporučení a reference
Pokud máte dobré vztahy s bývalým zaměstnavatelem, určitě není od věci požádat ho o referenci. Nezáleží na tom, zda se jedná o velkou nebo menší firmu. Možností je spoustu, nejdůležitější ale je, aby pro vás bylo doporučení prospěšné. V praxi to často funguje tak, že si doporučení napíšete sami a poté ho jen pošlete zaměstnavateli na schválení. Podobně fungují i reference na LinkedIn.
Další relevantní informace
Do této části můžete napsat prakticky cokoliv, co vám přidá plusové body. V tomto případě velmi záleží na tom, o jaké místo se ucházíte. Pokud chcete pracovat například jako uklízečka nebo asistent, pravděpodobně nebude HR zajímat, že milujete jízdu na koni a jednou týdně zajdete na bowling s kamarády.
Hledejte záliby, které vás dokážou vykreslit jako schopného a vhodného uchazeče. Jestli se ucházíte o místo v IT oddělení, můžete zmínit, že se ve volném čase věnujete programování aplikací nebo pracujete na vlastním projektu. U manažerské pozice neuškodí zmínit zkušenosti s plánováním či pořádáním akcí například v rámci neziskových organizací.
Nyní už víte, co vše je třeba do životopisu zahrnout. Pamatujte však na to, že se nic nemá přehánět. Jestliže se nevejdete na jednu stránku, zkuste si každou sekci ještě jednou projít a zhodnotit, zda některé informace nejsou pro danou pozici irelevantní. Pokud ano, raději je vymažte, čímž dáte vyniknout silným stránkám a zkušenostem, které vám pracovní místo pomohou získat.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…