Chystáte se na pracovní pohovor? Vyzkoušejte 6 ověřených tipů, jak se na něj připravit
Na pohovory neexistuje jednotná šablona. V mnoha případech vás u výběrového řízení přivítá školený personalista, jinde se setkáte se zaměstnavatelem osobně, častá je i přítomnost obou. Někteří si vyzkouší vaše znalosti a dovednosti prostřednictvím testů, další zvolí neformálnější cestu a spíše si chtějí možné nové zaměstnance obhlédnout. Přesto existuje několik bodů, které má většina pohovorů společných.
Obsah článku
Každý pracovní pohovor je stresující, ale nejhorší jsou chvíle, kdy vás váš potenciální zaměstnavatel překvapí nečekanou otázkou, nebo se dopustíte nějakého faux paus. Vše pro vás bude mnohem jednodušší, pokud se na pohovor připravíte, a to nejen na jeho hladký průběh, ale i možné komplikace. Našich 6 rad a tipů vám pomůže zazářit.
1. Příprava na pracovní pohovor
První kolo výběrového řízení probíhá u většiny zaměstnavatelů už při přebírání doručených životopisů – jak na něj vám poradíme zde. Pokud jste tedy pozvaní na ústní pohovor, máte z poloviny vyhráno. Zaměstnavatele zajímáte a chce se s vámi osobně setkat. Přípravu proto rozhodně nepodceňujte.
V prvé řadě si zjistěte, na jakou pozici se vůbec hlásíte. Že je to přece jasné? Divili byste se, ale spousta lidí po této stránce přichází na pohovor opravdu nepřipravená, s jen matnými informacemi o konkrétní firmě či instituci. Je ostuda, když zaměstnavatel na vaši nevědomost přijde. Pečlivě si proto prostudujte webové stránky či jiné informační brožurky, snažte se o firmě zjistit co nejvíce informací.
Při osobních setkáních dochází poté k podobným typům otázek:
- Proč jste si vybral/a zrovna naši firmu/instituci?
- Co nám můžete nabídnout?
- Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
- Proč bychom si měli vybrat zrovna vás?
Rozhodně není na škodu se v klidu doma připravit na takové eventuality a zvážit nejlepší odpovědi. Pokud vás zaujala například nabídka práce v Poděbradech u firmy, která vyrábí polovodiče, zjistěte si něco o používaných technologiích nebo úspěších firmy – s kým spolupracuje, kam své výrobky dováží a tak dále.
2. Myslete na správný dress code
Při přípravách klaďte důraz na upravený zevnějšek a klidně si s partnerem, kamarády nebo členy rodiny nacvičujte chování. Špatný první dojem často sráží i ty nejlepší reference. Volba oblečení se může odvíjet od druhu pracovního místa. Jdete-li například žádat o místo obsluhy baru, džíny a tričko s potiskem asi nebudou tolik vadit, jako kdybyste se ucházeli o místo asistenta ředitele.
Neutrálními černými kalhotami, popřípadě černou sukní u žen, a neutrální košilí či halenkou však určitě nic nezkazíte. Čisté oblečení je pak samozřejmostí, stejně jako osobní hygiena. Určitě se to ale nevyplácí přehánět s parfémem a stejně tak nemusí zabodovat dámy s výrazným líčením. Nejlepší je střední cesta, kdy se budete vzhledem dobře reprezentovat, ale zároveň na sebe nebudete příliš upozorňovat. Více se o správném dress codu dočtete v našem článku zde.
3. Udělejte dobrý první dojem
Základem je dojít včas. Minimálně patnáct minut před domluveným časem byste měli být na místě. Už jenom pro psychickou přípravu těsně před pohovorem to pomůže. Dostavit se udýchaní přesně na minutu vám na duševní pohodě moc nepřidá a dobrý dojem neuděláte.
Při vcházení do místnosti nezapomínejte na pravidla slušného chování. Představte se, podejte zaměstnavateli či personalistovi ruku, sedněte si po vyzvání. Usmívejte se a neskákejte ostatním do řeči. Žvýkačka v puse a zapnutý mobil na pohovor také nepatří. Na otázky odpovídejte v klidu a snažte se přitom dívat tázajícímu do očí.
Každopádně vždy odpovídejte pravdivě. V žádném případě si nepřikrášlujte své zkušenosti ani netvrďte, že disponujete znalostmi a dovednostmi, které reálně nemáte. Může vám to projít, ale nelze vyloučit, že po přijetí do zaměstnání bude vaše lež dříve či později odhalena. Zkušení personalisté jsou na pohovor s vámi navíc stejně už předem důkladně připraveni a polovinu věcí, které jim o sobě říkáte, si už dávno zjistili sami.
4. Nebojte se během pohovoru pokládat otázky
V závěru pohovoru dostanete prostor na tázání i vy. Není od věci si pro takový případ doma také nějakou otázku připravit. Zaměstnavatel tak aspoň nabude pocitu, že máte o požadovanou pozici skutečný zájem. Mimo jiné je možné probrat otázku výše platu.
Jestliže víte, že zaměstnavatel vypsal například volná místa na pozici knihovníka, a nevíte, jaké ohodnocení očekávat, zkuste prohledat internet. Někteří zaměstnavatelé běžně uvádí výši mzdy. Poptat se však můžete i svých známých nebo někoho, kdo na stejné pozici již pracuje. Důležité je být připravený a vědět, jaká částka je reálná. Zároveň se ale nebojte vyjednávat.
5. Pozor na diskriminační otázky!
Personalista či zaměstnavatel se vás během pohovoru může zeptat na mnoho věcí, ale přesto existují hranice, za kterými jejich pravomoci končí. Proto zpozorněte a neodpovídejte, začnou-li padat diskriminační otázky ohledně vaší náboženské příslušnosti, politických názorů, rodinné situace, sexuální orientace či dalších osobních věcí.
6. Po pohovoru
Nepřijali vás? Rozhodně si z toho nedělejte těžkou hlavu. Zkrátka se ve výběrovém řízení objevil člověk, který požadavkům zaměstnavatele vyhovoval více. Nemusí to rovnou znamenat, že jste si vedli špatně.
Pokud si však přece jen chcete nechat možnosti otevřené, přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Chci najít práci ve svém oboru
Pokud víte o chybách, které jste během pohovoru udělali, ani za ně se po neúspěšném výsledku neobviňujte. Celou zkušenost naopak berte jako cennou lekci do budoucna. Chybami se člověk učí, takže příště už budete znalejší. Zaměřte se také na již zmíněný životopis, vyzkoušet můžete například naše tipy zde.
Příprava na pracovní pohovor je velkým krokem na cestě k získání vašeho vysněného zaměstnání. Jak již bylo zmíněno, každý pohovor je jedinečný, ale důkladná příprava vám pomůže zvládnout nečekané situace. Pamatujte, že pozvání na pohovor znamená, že máte něco, co zaměstnavatele zaujalo. Nyní je vaším úkolem tento zájem podpořit a ukázat, že jste pro něj tou správnou volbou.
Načerpejte další informace
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…
Zase pozdě? Naučte se chodit včas, pomůže vám to i v kariéře
Chodíte na schůzky pozdě? Škodíte pouze sami sobě. Na tom, jak řídíte svůj čas, závisí váš osobní a profesní úspěch. Pokud neustále nestíháte, dvakrát denně píšete omluvnou SMS a důležité…
Chcete cestovat a pracovat zároveň? Staňte se digitálním nomádem
Sníte o životě světoběžníka, který si kancelář nosí s sebou v batohu? Láká vás prozkoumat exotické destinace a zároveň si vydělávat prací online? Pak je pro vás jako dělaný životní styl…