Chystáte se na brigádu? Kdo na ni může a jak je to s daněmi a pojištěním?
Víte, zda se vám vyplatí dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti? Kolik hodin můžou dohodáři v roce 2025 odpracovat a kolik odvedou na daních, zdravotním a sociálním pojištění? Připravili jsme pro vás přehled, jak to je s dohodami pro rok 2025.
Obsah článku
Co je to brigáda
Brigáda je flexibilní forma zaměstnání, kterou využívají zejména studenti při letních prázdninách, maminky na mateřské nebo důchodci, aby si přilepšili k penzi. Obvykle se jedná o krátkodobý pracovní úvazek, kdy firma potřebuje výpomoc třeba v době dovolených, při nemoci hlavních zaměstnanců nebo v předvánočním čase, kdy má více práce.
Od kolika let můžete na brigádu
Doposud mohli pracovat mladiství od 15 let s ukončenou povinnou školní docházkou. Novela zákoníku práce přinesla změnu a v roce 2025 si mohou v době letních prázdnin přivydělat také osoby, které dovršily 14 let věku. S písemným souhlasem svých rodičů tak mohou podepsat DPP, DPČ či smlouvu na zkrácený úvazek.
Novela si dala za cíl, aby mladí lidé získali nové zkušenosti, případně se vzdělali a zdokonalili, ale zároveň aby to negativně neovlivnilo jejich zdraví. Z tohoto důvodu mohou vykonávat lehčí práce jako např. administrativu, prodej, úklid, aj. Zakázána jim je práce přesčas, noční směny, nebo práce zedníků, lesníků či švadlen. Nesmí je také zaměstnávat restaurace, které prodávají alkohol. Pracovat mohou maximálně 7 hodin denně a 35 hodin týdně.
Mladistvý a práce po celý rok
Chcete chodit na brigádu celoročně? Můžete tak činit pouze v případě, že máte ukončenou povinnou školní docházku a zároveň vám bylo 15 let. Délka směny nesmí překročit 8 hodin, týdenní pracovní fond činí 40 hodin. To platí pro všechny pracovněprávní vztahy, které máte uzavřené. Pokud tedy chodíte na dvě brigády současně, jejich celková doba nesmí přesáhnout 40 hodin týdně.
Dohoda o provedení práce (DPP) 2025
Na DPP můžete odpracovat až 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. Jak pracovník, tak zaměstnavatel má menší odvody, protože pokud zaměstnanec nepřekročí limit 25 % průměrné měsíční mzdy, nemusí být placeno sociální ani zdravotní pojištění. Pro rok 2025 činí tento limit 11 500 Kč.
Zdanění příjmů z DPP 2025
Závisí na výši vašeho výdělku a na tom, zda jste podepsali Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (tzv. růžové prohlášení) nebo nikoli. Pamatujte, že toto prohlášení můžete mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
- Příjmy do limitu 25 % průměrné měsíční mzdy – pokud jste podepsali růžové prohlášení, zaměstnavatel vám strhne tzv. zálohou daň na daň z příjmů ve výši 15 %. Kolik ve skutečnosti zaplatíte se dozvíte až na konci roku, kdy za vás zaměstnavatel podá daňové přiznání. To si můžete také udělat sami, ale nezapomeňte zároveň podat přehled o příjmech na ČSSZ a OSSZ.
V případě, že jste růžové prohlášení nepodepsali, bude vám každý měsíc automaticky stržena srážková daň 15 %. Nebudou tak uplatněny žádné slevy a zároveň nemusíte na konci roku podávat daňové přiznání. - Příjmy nad limit 25 % průměrné měsíční mzdy – při podepsání růžového prohlášení vám zaměstnavatel opět strhne 15% zálohou daň a zároveň za vás odvede zdravotní a sociální pojištění dle odvozovacích základů. Zbytek pojištění si doplácíte sami. Na konci roku opět podáváte daňové přiznání a přehled o příjmech na ČSSZ a OSSZ.
Nepodepsání růžového prohlášení pro vás není příliš výhodné, protože nejen že vám bude stržena 15 % zálohová daň, ale budete mít i vyšší odvody zdravotního a sociálního pojištění. Na konci roku budete muset podat daňové přiznání.
Zdravotní a sociální pojištění u DPP 2025
Jak jsme již zmínili, v případě že vaše měsíční příjmy nepřesáhnou 11 500 Kč nemusíte odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V opačném případě za vás pak tyto zálohy na pojištění automaticky odvede zaměstnavatel.
Mějte na paměti, že máte povinnost platit zdravotní pojištění i přes to, že je brigáda vaším jediným zdrojem příjmů. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění činí pro rok 2025 2 808 Kč. Výjimkou jsou pracovníci, za které již zálohu odvádí jiný zaměstnavatel nebo stát (platí pro studenty a důchodce). Měsíční záloha sociálního pojištění není v ČR povinná.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) 2025
Na DPČ lze pracovat 20 hodin týdně, tudíž za rok vám to umožní práci v rozsahu 1000 hodin. Nevýhodou ale je, že abyste se vyhnuli placení záloh na zdravotní a sociální pojištění, měsíční limit výdělku pro rok 2025 činí 4 500 Kč.
Zdanění příjmů z DPČ 2025
Zdanění příjmu z dohody o pracovní činnosti opět závisí na výši měsíčního výdělku a zda jste podepsali či nepodepsali růžové prohlášení a také na tom, jaké slevy uplatňujete.
- Příjmy do 4500 Kč měsíčně – s podepsaným růžovým prohlášením nemusíte podepisovat přihlášení k dani z příjmů a zaměstnavatel vám automaticky odvede ze mzdy 15 % zálohovou daň. Na bankovní účet vám tak již přijde zdaněný příjem.
Bez prohlášení zaměstnavatel strhne 15 % srážkovou daň a opět dostanete již zdaněný příjem.
Z takto malého příjmu neodvádíte zdravotní a sociální pojištění.
- Příjmy nad 4500 Kč měsíčně – v tomto případě nezáleží na tom, zda jste růžové prohlášení podepsali či nikoli. V obou případech za vás zaměstnavatel odvede 15 % zálohu na daň z příjmů. Můžete uplatnit slevy na dani, ale pouze s podepsaným růžovým prohlášením.
Při DPČ odvádíte zdravotní a sociální pojištění téměř vždy. Výjimkou je situace, kdy příjem nepřesáhne 4500 Kč měsíčně. Co se týče daňového přiznání, to za vás podá buď zaměstnavatel, nebo pokud pracujete pro více společností, uděláte si daňové přiznání sami.
Co jste o dohodách možná nevěděli
Dohoda o provedení práce i dohoda o pracovní činnosti mají své výhody, ale také nevýhody. Jednak pracovníkům poskytují jistou flexibilitu. Na stranu druhou je velmi snadné, rozvázat pracovní poměr uzavřený na dohodu. Zaměstnavatel ji může ukončit bez udání důvodů, přičemž výpovědní lhůta činí 15 dní. Jako další výhodu lze označit jisté úlevy na odvodech sociálního a zdravotního pojištění, které se liší dle výše výdělku.
Dohodáři dokonce mohou čerpat dovolenou. Podmínkou ale je, aby jejich dohoda trvala alespoň 28 kalendářních dní a odpracovali si minimálně 80 hodin.
Při práci na dohodu ale nemáte nárok na cestovní náhrady či se na vás nevztahují předpisy o ochranné době.
Načerpejte další informace
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…