Chyby, které děláte při shánění práce - II.díl
Stále nemůžete sehnat to pravé zaměstnání. A přitom se snažíte? V minulém článku jsme se zabývali tím, jak správně pojmout a napsat životopis, jak se připravit na pohovor a co dělat, když nepostoupíte do užšího výběru. Nyní přinášíme další rady, které se mohou hodit.
Nabídli mi místo, které nechci
Záleží na tom, jak moc potřebujete práci. Pokud ano, přijměte ji, i když to není to pravé ořechové. Nebudete se stresovat z toho, že jste tak dlouho nezaměstnaní, navíc vás to udrží v kondici a získáte nové zkušenosti, ke kterým byste se za normálních okolností nedostali. Pokud vás ale finanční tíseň netrápí, tak místo, které nechcete neberte. Naděje na to, že se vám práce zalíbí, moc veká není. Vzdáte-li to, sobě ušetříte čas a trápení, zaměstnavateli peníze. A pak – krátké praxe působí v životopise vždy špatně.
Vyhodili mě ve zkušební době s tím, že na tuto pozici nemám
Zásadní otázka, bez níž nemůžete ze zaměstnání odejít, je: Proč? Takže si sjednejte schůzku se šéfem a ptejte se, co jste mohli udělat pro to, aby tato situace nenastala. Svůj názor vám mohou říci i zkušenější kolegové. Každopádně nepropadejte panice, obvolejte zaměstnání, kde pro vás byli také rozhodnutí, třeba pozici ještě neobsadili. Pokud ano, obešlete personální agentury, s nimiž jste kdy byli v kontaktu. Je možné, že právě hledají člověka, jako jste vy.
Neuzavírejte se před světem, nestyďte se, že nemáte práci
Nejefektivnější způsoby, jak najít novou práci, jsou osobní doporučení. Bohužel, pokud se zavřeme doma, děláme, že se nic neděje a nepožádáme o pomoc, tak se právě zbavujeme těch nejefektivnějších způsobů, jak práci hledat. Kdo jiný nás umí doporučit novému zájemci, než ti, kteří nás dobře znají a umí ocenit také naše kvality?
Ale pokud neřekneme lidem, kteří nás znají a mají nás rádi, že potřebujeme pomoc, tak se žádné pomoci nemůžeme ani dočkat. Uzavřeme-li se před světem, tak nemůže přijít ani pomoc, ani nová šance. Požádejte své známé, přátele, příbuzné o Vaše doporučení do firem, ve kterých pracují a získávejte i nové kontakty, seznamujte se. Nejde o protekci, jde o to, že někdo, kdo vás zná a má rád, tak vás může doporučit tam, kde někoho hledají. I personalista ocení, když mu někdo, koho on zná a důvěřuje mu, doporučí někoho, kdo by pro danou firmu mohl být přínosem.
Nevyužití všech zdrojů nabídek
Pokud se registruje na úřadu práce a čekáte, až vám ideální práce spadne do klína, děláte špatně - čiňte se! Zdrojů je mnoho. Pravidelné kontrolování nabídek práce na Internetu a v novinách je samozřejmostí. Oslovujte přátelé, rodinu, ale přímo i firmy, kde byste rádi pracovali. Ne pokaždé firma vystaví inzerát.
Trvání na svých požadavcích
Když po požadované pracovní pozici není poptávka, je nesmysl na ní trvat, protože „horko těžko“ seženete práci. Vyřešit to můžete tak, že slevíte na svých požadavcích a zkusíte jinou, možná nižší, pracovní pozici ve svém oboru, nebo vám nezbude nic jiného, než se přeorientovat na jiné profesní zaměření. K tomu můžete využít různé rekvalifikační kurzy, které jsou hrazeny úřadem práce.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…