Chcete cestovat a pracovat zároveň? Staňte se digitálním nomádem
Sníte o životě světoběžníka, který si kancelář nosí s sebou v batohu? Láká vás prozkoumat exotické destinace a zároveň si vydělávat prací online? Pak je pro vás jako dělaný životní styl digitálního nomáda. Zjistěte s námi, co takový život obnáší a jak si ho můžete osvojit i vy.
Chci najít práci na home office
Co znamená být digitálním nomádem?
V kostce se jedná o lidi na volné noze, kteří díky moderním technologiím mohou pracovat prakticky odkudkoliv. Nedrží je na místě žádná kancelář ani pevná pracovní doba. Jeden den klidně můžou vysedávat s notebookem v kavárně v Berlíně a další týden třeba sjíždět vlny na Bali. Zní to jako splněný sen, co říkáte?
Tak snadné to ale samozřejmě není. I když si mnoho lidí představuje, že si vezmou laptop, odletí do Thajska, lehnou si s ním na pláž a nechají si na účet posílat tučné honoráře, realita je trochu jiná. Na pláži se počítač moc nekamarádí s pískem ani ostrým sluncem. A i digitální nomádi musí tvrdě pracovat, často i víc než osm hodin denně.
TIP: Hledáte práci na home office? Zjistěte v našem článku zde, jak ji získat a udržet si ji.
Jak se stát digitálním nomádem?
Základem je mít práci a dovednosti, za které vám někdo bude ochoten platit na dálku. Může to být programování, grafika, psaní, online marketing, konzultace nebo účetnictví. Tedy jakákoliv práce, která vyžaduje pouze počítač a připojení k internetu.
Pokud už máte rozjetou živnost či firmu v této oblasti, máte skvěle nakročeno. Nomádství se hodí i pro další profese, jako je například práce redaktora a vedoucího marketingu.
Plánujete-li se vydat na delší dobu do zahraničí, myslete na cestovní doklady – raději si jejich kopie uložte online, vyhnete se tak zbytečnému zdržení. Zároveň je fajn zálohovat si všechna data do cloudu. Pokud své zařízení ztratíte, prostě si koupíte nové a data si opět stáhnete.
7 tipů, jak se stát úspěšným digitálním nomádem
V dnešní době se může stát digitálním nomádem doslova každý. Nezávisí na tom, kolik vám je let a ani jakou práci jste doposud vykonávali. Pojďme se podívat na pár tipů, se kterými budete moci pracovat odkudkoliv se vám zlíbí.
1. Naučte se nějakou online dovednost
Programování, grafika, psaní, marketing, poradenství – čím víc dokážete nabídnout přes internet, tím líp. Pamatujte, že vaše dovednosti jsou vstupenkou do světa digitálního nomádství. Pokud se vám podaří s vaším šéfem dohodnout, můžete na dálku vykonávat například i práci manažera týmu.
2. Nejdřív si to vyzkoušejte z domova
Zkuste si najít prvních pár klientů ještě před odjezdem a vyzkoušejte si práci na dálku nanečisto. Uvidíte, jestli vám tento styl vyhovuje a zvládnete vše odevzdat včas.
3. Budujte si své portfolio a osobní značku
Ať provozujete web, blog nebo profily na sociálních sítích, vaše online prezentace je klíčová pro získávání nových klientů a zakázek. Ukažte světu, co umíte a myslete přitom na svou osobní značku.
4. Naplánujte pečlivě svou první cestu
Zjistěte si dopředu podmínky pro pobyt, práci, náklady na život i kvalitu internetu v zemi, kam se chystáte. Čím víc toho budete vědět, tím hladší bude váš přesun.
5. Cestujte nalehko
Nepotřebujete toho moc – pár kousků oblečení, hygienu, dobrý laptop, nabíječky a doklady. Pokud chcete často cestovat, nemá cenu s sebou tahat kufry plné zbytečností. Osvojte si minimalismus a snažte se cestovat co nejvíce nalehko.
6. Najděte si místní komunitu
V novém místě se spojte s ostatními digitálními nomády i místními obyvateli. Získáte cenné kontakty, tipy, možná i nové pracovní příležitosti, a hlavně nové přátele.
7. Naučte se vyvážit práci a zábavu
Disciplína v práci je základ, ale nezapomínejte také objevovat, poznávat a užívat si. Najděte rovnováhu mezi povinnostmi a dobrodružstvím. V první řadě zapracujte na svém time managementu a až poté se pusťte do cestování – více se o plánování času dočtete v článku zde.
Být digitální nomád není žádný med. Navázat hluboké a dlouhodobé vztahy je těžké, když pořád cestujete. Navíc očekávání, že si vyděláte majlant během pár hodin ťukáním do klávesnice pod palmou, je dost naivní.
Postupem času se však můžete vypracovat v uznávaného odborníka, čímž poroste i váš honorář. Pokud nemáte rádi stereotyp a jste dobrodruh každým coulem, neváhejte to zkusit. Ostatně vždy se můžete vrátit zpět do kanceláře nebo na home office.
Načerpejte další informace
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…
Jak si říct o neplacené volno a kdy na něj vzniká nárok?
Dovolenou jste si již vyčerpali, ale hodilo by se vám pár dní volna na neodkladné záležitosti? Máme řešení! Věděli jste, že v určitých případech máte nárok na neplacené volno? A víte,…
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…