Často v práci bez omluvy chybíte? Riskujete výpověď

Patříte mezi lidi, kteří nedokážou nikdy a nikam přijít včas? Na první rande to může být roztomilé, ale pokud stejné manýry praktikujete i v zaměstnání, můžete o práci rychle přijít. V lepším případě vám zaměstnavatel může strhnout nějaké peníze nebo dny dovolené. Zkrátka absence v práci patří mezi nezávažnější porušení pracovních povinností.
Zákoník práce přesné podmínky, jak trestat nedochvilné zaměstnance, nevymezuje. Vodítkem mohou proto být rozhodnutí jednotlivých soudů. A ta jsou případ od případu jiná. Někdy za vyhazov mohlo několik neomluvených dnů, někdy minuty. Ono také důvodů, proč člověk nepřijde, může být mnoho a jsou různě závažné.
Pokud se do práce nedostavíte pět dnů, už to na výpověď asi stačí. Samozřejmě, že zaměstnavatel by měl přihlédnout k důvodům, kvůli kterým chybíte. Pokud například po ukončení rodičovské dovolené neseženete školku, jde o určitou polehčující okolnost než v případě notorického flákače, který si několik dní třeba léčí kocovinu.
V některých případech však stačila i docela krátká nepřítomnost a zaměstnanec dostal okamžitý vyhazov. A kdy? Třeba, když si pracovník zfalšuje docházku. Zapíše se a pak z páce zase zmizí. To zaměstnavatele naštve, protože ho jeho člověk chce obrat o mzdu, kterou si nazasloužil. Stal se i případ, kdy zaměstnanec dostal výpověď kvůli tomu, že odešel kvůli nevolnosti z pracoviště a šéf mu to nepovolil. Neměl ani potvrzení od lékaře. Bohužel se kvůli tomu nedokončila zakázka a zaměstnavatel přišel o peníze.
Dobrou zprávou pro typické "zaspávače" může být fakt, že za pozdní příchod by vyhazov hrozit neměl. Tedy přesněji, pokud nebudete chodit pozdě každý den. Ale před tím vás na to zaměstnavatel upozorní. Po třech krátkodobých absencích může napsat vytýkací dopis. Pokud vás ani tento trest nenapraví, pak už můžete čekat výpověď.
Zdroj: penize.cz
Načerpejte další informace
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…