Časté chyby při psaní strukturovaného životopisu – jak se jim vyhnout?
Při psaní strukturovaného životopisu se můžete nevědomky dopustit chyb, které sníží vaše šance na úspěch. Ať už jde o špatné formátování, gramatické chyby nebo uvádění irelevantních informací, i menší nedostatky mohou potenciální zaměstnavatele rychle odradit. Chyb se můžete dopustit, i když víte, co má životopis obsahovat. Proto jsme sepsali několik nejznámějších prohřešků při psaní životopisu, kterým byste se měli vyhýbat obloukem.
1. Příliš dlouhý životopis
Online životopis by měl být vždy stručný, HR specialista s ním totiž stráví maximálně 7 sekund. V tomto ohledu je důležitá také délka celého dokumentu. Většina odborníků doporučuje zkrátit životopis na jednu A4. Pokud máte praxi delší než 10 let, můžete se rozepsat na dvě stránky.
2. Korektura a pravopis
U životopisu je pravopis samozřejmostí. Jelikož je strukturovaná forma psaná především v bodech, nemusíte řešit složité větné konstrukce. Pozor si dejte na překlepy a pravopisné chyby, jako je například shoda podmětu s přísudkem.
Pokud si nejste jistí, můžete o pomoc požádat někoho blízkého nebo si rovnou najmout korektora. To se vám vyplatí zejména u zaměstnání na vyšších pozicích. Práce korektora stojí zhruba 70 až 100 Kč za normostranu (tj. 1 800 znaků i s mezerami). Kontrola CV i s motivačním dopisem vás tedy vyjde maximálně na 500 Kč.
3. Zbytečná vata a „buzzwords“
Strukturovaný životopis má být stručný a přehledný. Vyhněte se zbytečné vatě a nechoďte kolem horké kaše. Rozepište se maximálně na jednu až dvě věty, které by měly být jednoduché.
Možná vás bude lákat napsat do životopisu něco jako: „V průběhu své kariéry jsem byl vystaven široké škále úkolů, které mi poskytly hluboké porozumění a cenné zkušenosti v oblasti digitálního marketingu, což mi umožnilo vyvinout značné množství inovativních marketingových strategií.“
Raději ale zvolte stručnější variantu, jako například: „Mám rozsáhlé zkušenosti s digitálním marketingem a vývojem efektivních strategií.“
Pozor dávejte i na buzzwords neboli slova, která působí jako zbytečné klišé, protože na ně specialisté narážejí v každém druhém životopise. Patří sem například výrazy jako:
- dynamický,
- týmový hráč,
- pracovitý/á,
- proaktivní,
- flexibilní,
- strategický/á,
- orientace na výsledek,
- vůdčí osobnost.
4. Lhaní
I když se vám může zdát, že vám lhaní pomůže získat pracovní místo, obvykle zbytečně napácháte více škody nežli užitku. Pokud si sepíšete perfektní životopis, sice práci možná získáte, ale až zaměstnavatel přijde na to, že jste si většinu dovedností a znalostí vycucali z prstu, máte velký problém. Mimo jiné vám může vyčíslit případnou škodu – více se o tom dočtete zde.
S vysokou pravděpodobností si zavřete dveře i k dalším pracovním příležitostem, a to obzvlášť u nás v České republice. V našem malém rybníčku se, s kapkou nadsázky, zná každý s každým, což vám může hledání nové práce výrazně ztížit.
5. Univerzální životopis
V současnosti si už nevystačíte s jedním univerzálním životopisem, který rozešlete hromadně do všech firem, které vás napadnou. Pokud chcete uspět, budete muset stručný životopis přizpůsobit dané pozici. V případě, že máte zájem o více různých pozic, je třeba sepsat více variant. Dané pozici v nich přizpůsobte:
- obsah,
- klíčová slova,
- znalosti a dovednosti,
- profesní zkušenosti,
- informace o vaší osobě,
- formát a vzhled životopisu.
TIP: Nevíte si rady s formátováním životopisu? Inspirujte se naším průvodcem, který jsme pro vás připravili zde.
6. Nevhodné informace v CV
Při psaní online životopisu máte jen omezený prostor, a proto byste ho neměli zaplnit nevhodnými údaji. V životopise by se neměly objevit následující informace:
- očekávaný plat,
- informace o vašem osobním životě,
- negativní důvody ukončení předchozího pracovního poměru,
- politická přesvědčení nebo stranická příslušnost,
- citlivé osobní údaje, jako je rodné číslo,
- neúspěchy,
- negativní komentáře o předchozích zaměstnavatelích nebo pracovním týmu.
Stáhnout vzor životopisu zdarma
Když mají personalisté projít desítky, nebo dokonce stovky životopisů, věřte, že je otráví i ty nejmenší chyby – zejména pokud na ně naráží stále dokola. Právě tím, že se jich nedopustíte, si můžete získat jejich pozornost a dostat se ve výběrovém řízení zase o krok dále. Tím zvýšíte celkovou šanci, že pracovní pozici získáte. Chcete vědět, co byste v životopise naopak uvést měli? Přečtěte si tento článek.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…