Bláznivé otázky při pracovním pohovoru. Jak se na ně připravit?
Personalisté se vás při pracovním pohovoru mohou zeptat i na tyto věci: Jste ženatý? Jaké vyznáváte náboženství? Plánujete děti? Přestože máte pocit, že to s vykonávanou prací příliš nesouvisí, snažte se nějak odpovědět. Chybou je reagovat hned podrážděně, protože personalista si pak situaci vyhodnotí negativně. Často ale může jen zkoušet, jak se dovedete s nepříjemnými dotazy vypořádat.
Jaké byste byl ovoce?
Personalisté někdy pokládají i zdánlivě naprosto nesmyslné otázky. Ty mají za úkol vyjevit vaši osobnost. Často se tak setkáte s úkolem, kdy se máte přirovnat se k nějakému zvířeti či ovoci a váš výběr zdůvodnit.
Připravit byste se měli také na zdůvodnění výběru svého oblečení, zejména pokud jste vybrali výrazné doplňky, to totiž může personalistům odhalit skryté rysy osobnosti, o kterých možná ani vy sami nevíte. Během pohovoru mohou padnout také diskriminační otázky. Jaké? O tom se dočtete zde.
Otázky bez řešení
Dále sem patří i otázky na řešení nejrůznějších absurdních situací, na které neexistuje správná odpověď. Vždy jde jen o to, abyste se nenechali zaskočit, což je často jejich hlavní úkol. Personalita vás může požádat třeba o zodpovězení otázky – Jak byste usmrtil žirafu? – nebo postup a zdůvodnění problému – Který ze států Evropy byste zrušil? Může vám zadat i velmi zvláštní úkoly jako třeba popsat slepci žlutou barvu, říct, kolik je semaforů v New Yorku, a tak podobně.
Hádanky a rébusy
Další specialitou jsou kreativní a logické hádanky. Na ty se dopředu připravit nelze. Mezi oblíbené patří například: Kolik golfových míčků se vejde do školního autobusu? Kolik peněz by bylo potřeba za umytí všech oken v Londýně? nebo Kolik je na světě ladičů pian? Správné odpovědi se tady asi nenaučíte, což od vás ani nikdo neočekává.
Je ale dobré si ujasnit, jak byste na takové otázky zareagovali, a připravit si různé taktiky pro to, abyste zachovali chladnou hlavu. Důležitým bodem je nevzdávat se a neříkat: „Nevím.“ Daleko lepší je i v případech, kdy nevíte, jak odpovědět, alespoň naznačit postup, jakým byste problém řešili.
Během pohovoru může padnout požadavek na to, abyste vyprávěli vtip. Zvolte si nějaký jednoduchý, který nebude diskriminující ani sprostý.
Jak se připravit na pohovor?
Příprava na pracovní pohovor je klíčovým krokem k úspěšnému získání vytoužené pozice. Je důležité pochopit, že úspěch na pohovoru začíná dlouho před samotným setkáním, a proto je třeba věnovat dostatek času a energie právě přípravě.
Úplným základem je důkladné seznámení se s firmou a pozicí, na kterou se hlásíte, což vám umožní lépe porozumět očekáváním a kultuře společnosti. Jak při tom postupovat?
- Důkladně prostudujte webové stránky firmy. Získejte přehled o její historii, hodnotách a největších úspěších.
- Několikrát si přečtěte popis pracovní pozice a pokuste se pochopit klíčové dovednosti a zkušenosti, které zaměstnavatel hledá.
- Rozmyslete si, jak odpovíte na typické otázky, jako jsou vaše silné a slabé stránky, příklady minulých pracovních zkušeností a důvody, proč chcete v dané firmě pracovat.
- Vymyslete několik otázek na zaměstnavatele, které ukážou váš zájem o pozici a firmu.
- Zrekapitulujte své předchozí zkušenosti a buďte připraveni podrobně hovořit o svých předchozích pracovních úspěších a o tom, jak se vztahují k pozici, na kterou se hlásíte.
- Zvolte vhodné oblečení, které odpovídá firemní kultuře a pozici, o kterou se ucházíte. Snažte se vypadat upraveně a profesionálně.
Více tipů na to, jak se připravit na pracovní pohovor, vám prozradí tento článek.
TIP: Ještě se vám nepodařilo najít vaši vysněnou práci? Nenechte si ujít zajímavé nabídky práce ve vašem oboru! Přihlaste se k pravidelnému odběru nejnovějších inzerátů, a to zcela zdarma.
Jestli hledáte volná pracovní místa v Praze, máme pro vás dobrou zprávu, móda otázek bez významu upadá. Některé výzkumy ukazují, že tento typ dotazů je ztrátou času obou stran. Personalisté se stále více snaží ptát na to, co má spojitost s pracovní pozicí. Buďte však připraveni na všechno a nenechte se rozhodit žádným dotazem. A hlavně, pokud už to bude skutečně přes míru, možná bude lepší, když trpělivost ztratíte vy. Stejně byste asi v takové práci nebyli šťastní.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…