Benefity? Zaměstanavatelé je chystají pro své lidi i na příští rok

V současné době, kdy téměř neexistuje nezaměstnanost, hodně zaměstnavatelů zavádí příjemné benefity, na které lákají své potenciální zaměstnance. Stravenky, příspěvky na penzijní pojištění, pátý týden dovolené nebo finanční odměny. Ojedinělá není ani nabídka občerstvení přímo v zaměstnání. Podle průzkumu Hospodářské komory by měla většina větších podniků v zavádění benefitů pokračovat i v příštím roce.
Z řad větších zaměstnavatelů v letošním roce nově zavedla nebo rozšířila portfolio zaměstnaneckých benefitů drtivá většina, celkem 80 % z nich. V rozšiřování výhod pro své pracovníky budou navíc pokračovat i v roce 2019, pouhá čtvrtina o tom neuvažuje.
Zaměstnavatelé nejčastěji uvedli, že stávající nabídku zaměstnaneckých benefitů chtějí rozšířit o stravenky, závodní jídelnu nebo občerstvení na pracovišti. „V rozšiřování výhod pro své pracovníky budou navíc pokračovat i v roce 2019, pouhá čtvrtina dotázaných o tom dnes neuvažuje,“ uvedla komora v tiskové zprávě.
Zaměstnavatelé kromě výše uvedených výhod uvažují například i o zavedení možnosti kratšího pracovního úvazku, pokud jejich zaměstnanci pečují o dítě nebo třeba studují. Firmy plánují i o cílené zdravotní programy - přesněji rehabilitační, rekondiční či převentivní programy.
Jak připomněla Hospodářská komora ČR, komunisté spolu se sociálními demokraty a odboráři požadují, aby zaměstnanecký benefit – zaměstnavateli dobrovolně poskytovaný pátý týden dovolené – byl nově plošně uzákoněnou povinností. To však komora nechce: "Omezování nebo rušení benefitů, kterými zaměstnavatelé zvyšují svou atraktivitu na trhu práce by bylo po zvyšování minimální mzdy a zrušení karenční doby způsob, jak přidusit ekonomiku a dovést zemi do hospodářské recese."
Podle komory by povinný pátý týden dovolené nejvíce dolehl na menší podniky, které si to ani v době hospodářského růstu často nemohou dovolit.
Načerpejte další informace
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…
Neprojevila se u vás nemoc z povolání?
Zaměstnavatel je povinen vytvářet pro své zaměstnance bezpečné pracovní prostředí. Ne všem nemocem z povolání ale bohužel lze předejít. Na koho se obrátit, když máte podezření, že…