Benefity jako stravenky a pojištění někdy doplňuje jóga nebo třeba firemní psycholog
Vyhoření, neschopnost rozvrhnout si úkoly tak, abychom je stihli a s tím související stres a následné zhroucení. Události, které nejsou v současné době ničím výjimečným. Uvědomují si to i zaměstnavatelé a snaží se v rámci benefitů pro své lidi nacházet nějaké řešení. Ať už v podobě delších přestávek na oběd, cvičení nebo třeba firemního psychologa.
Za spoustu neduhů může stres. Kvůli pokroku řada profesí zaniká ale také řada vzniká. Zároveň jsou na zaměstnance kladeny vyšší nároky, doba se zrychluje... Hodně firem myslí i na osobní štěstí svých zaměstnanců, pořádá teambuildingy, sportovní akce, kurzy, zaměstnává happiness manažery. Ti mají za úkol, aby ve firmě pracovali šťastní zaměstnanci a většině za městanvatelů se takový postup vyplatí.
Z analýzy pracovního trhu agentury Grafton Recruitment vyplývá, že až 60 procent Čechů si stěžuje na velké množství práce a téměř dvě třetiny cítí stres a vyčerpání. „Nejčastěji jsou to ženy a lidé se základním vzděláním. Z naší analýzy vyplývá, že pouze 14 procent lidí v práci stres nepociťuje,“ říká pro iDNES.cz marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.
Stresovaní zaměstnanci by asi tolik firmy netrápili, kdyby jich bylo hodně a kdyby jim pak neubývaly zaučené a zkušené pracovní síly. A co všechno může způsobt napětí v práci? Konflikty s kolegy, velká zodpovědnost, vytíženost, strach ze ztráty zaměstnání, šikana, nenaplněnost ale třeba i hluk, zima nebo špína.
Zkrátka vedle stravenek a příspěvků na pojištění přicházejí zaměstnavatelé i na to, že je důležité pěstovat ve svých lidech i duševní pohodu. Někdo preferuje sport, někdo kulturu, další vidí výhody v delších pauzách na oběd a někdo platí firmeního psychologa.
Typickými benefity, které už v některých společnostech fungují, jsou kurzy jógy, odpočinkové koutky, vzdělávací lekce zaměřené na stress management, relaxaci nebo zdravý životní styl. K protistresovým opatřením ale patří i delší obědové pauzy, práce z domova, pružný začátek a konec pracovní doby.
Firemní psycholog ještě tolik rozšířený není. Podle tři roky staré studie pouze 16 procent podniků v zemích Evropské unie uvádí, že využívají služeb psychologa. Mezi prvními figurují Švédsko a Finsko, kde si odborníka na duševní zdraví drží více než polovina podniků. Pro srovnání – v Česku se touto službou může pochlubit jen sedm procent firem.
Psychologové jsou zaměstnancům k dispozici například na telefonu.
Načerpejte další informace
Dostali jste omylem vyšší výplatu. Musíte ji vracet?
Netrpělivě očekáváte výplatu, když v tom se na vašem účtu objeví nečekaně vysoká částka? Jsou jen dvě možnosti – buď jste byli v předchozím měsíci mimořádně výkonní a…
Chystáte se na brigádu? Kdo na ni může a jak je to s daněmi a pojištěním?
Víte, zda se vám vyplatí dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti? Kolik hodin můžou dohodáři v roce 2025 odpracovat a kolik odvedou na daních, zdravotním a sociálním…
Multitasking – super dovednost nebo zabiják kvality?
Multitasking býval ještě několik let zpět ceněnou dovedností. Řada studií však prokázala, že zejména v pracovním prostředí škodí. Pojďme se tedy podívat na to, kdy může být…
V roce 2025 se změní výše nezdanitelných benefitů
S nástupem roku 2025 mohou zaměstnanci očekávat nejen zvýšení minimální mzdy, prodloužení zkušební doby, ale také změny u nepeněžitých zaměstnaneckých benefitů, které nepodléhají daním…