Absolventi by měli být při uzavírání pracovní smlouvy opatrní – co musí obsahovat?
Absolventi škol bez pracovních zkušeností by se měli mít při získávání nového pracovního místa na pozoru. Někteří zaměstnavatelé jsou si totiž vědomi toho, že pracovní uplatnění lidí po dokončení školy je velmi obtížné, a proto často tuto situaci zneužívají. Nabízejí nevýhodné smlouvy, někdy i na hraně zákona. Nezkušenost a lehkomyslnost mladých lidí pak vede k tomu, že na tyto podmínky kývnou.
Obsah článku
„V poslední době se stalo módou uzavírat pracovní smlouvy se zkráceným pracovním úvazkem a s minimální mzdou a vedle toho na stejnou práci smlouvy na základě živnostenských oprávnění," uvedl pro Novinky.cz právník Milan Jelínek s tím, že taková ujednání znamenají obcházení zákona o zaměstnanosti, a jsou proto absolutně neplatná.
Mezi další časté protiprávní úkony ze strany nepoctivých zaměstnavatelů patří nastavení nové zkušební doby, pokud je zaměstnanec přeřazen na nové pracovní místo a dojde ke změně pracovní smlouvy. To zákon neumožňuje stejně jako nepovoluje delší zkušební lhůtu než 3 měsíce (respektive 6 měsíců v případě, že jde o pozici vedoucího pracovníka).
Pár tipů aneb náležitosti pracovní smlouvy
Náležitosti pracovní smlouvy mohou být někdy pořádný oříšek. Existuje celá řada výjimek a pravidel, se kterými se běžně nesetkáte, ale ve výjimečných případech vás mohou dostat do problémů.
I když může například nabídka práce v Krnově v administrativě na první pohled vypadat lákavě, je možné, že pracovní smlouva už tak výhodná nebude. Proto je jen ve vašem nejlepším zájmu se s pracovní smlouvou důkladně seznámit, a vyhnout se tak neférovému jednání ze strany zaměstnavatele. Níže jsme pro vás sepsali hned několik náležitostí, o které byste se měli před podpisem pracovní smlouvy zajímat.
Datum začátku pracovního poměru
Datum podpisu pracovní smlouvy by mělo vždy odpovídat datu prvního dne pracovního poměru. To zajišťuje, že smluvní vztah bude právně platit až v moment, kdy zaměstnanec začne vykonávat svoji práci. Z hlediska práva se tak vyhnete zmatkům ohledně začátku pracovního poměru – od něj se odvíjí například datum výplaty mzdy nebo délka zkušební doby.
Místo výkonu práce
V pracovní smlouvě musí být jasně a přesně uvedeno místo, kde bude zaměstnanec vykonávat svou činnost. Údaj může mít více podob, a to konkrétní adresu podniku, adresu zaměstnance, kde konkrétně vykonává práci na home office, nebo adresu více lokalit, kde se během pracovní doby pohybuje.
Jaký druh práce budete vykonávat
Pracovní smlouva musí obsahovat přesný popis povahy práce, kterou má zaměstnanec vykonávat. Popis zahrnuje konkrétní úkoly, odpovědnost a očekávané výsledky spojené s danou pracovní pozicí. Tímto způsobem je ochráněn nejen zaměstnanec, ale i zaměstnavatel, který může doložit, že zaměstnanec s prováděním uvedené pracovní náplně souhlasil.
Jak dlouho trvá zkušební doba
Maximální délka zkušební doby je stanovena na 3 měsíce, přičemž pro vedoucí pracovníky může být prodloužena na 6 měsíců. Stanovené období umožňuje zaměstnavateli i zaměstnanci posoudit, zda je pro něj pracovní místo vhodné. Obě strany přitom mohou pracovní poměr ukončit okamžitě, bez udání důvodu a bez výpovědní lhůty.
Kolikrát lze zkušební dobu uplatnit
Zkušební doba může být ve vztahu k dané pracovní smlouvě aplikována pouze jednou. Pokud dojde ke změně pracovní smlouvy v souvislosti s jinou pracovní pozicí nebo úkolem, není možné nastavit novou zkušební dobu. Pravidlo chrání zaměstnance před opakovaným vystavením nejistotě během zkušebních období.
TIP: Podrobnější informace si můžete nastudovat přímo v zákoníku práce.
Smlouva na dobu neurčitou vs na dobu určitou
Pokud to s prací myslíte vážně a chcete se u vybraného zaměstnavatele zdržet, měli byste usilovat buď o pracovní smlouvu na dobu určitou, nebo pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Ve zkratce se jedná o dvě základní formy pracovních smluv, které se liší svou flexibilitou a také jistotou pracovní pozice. Pokud hledáte práci, ale nevíte, jak se vyznat v dostupných nabídkách, přečtěte si náš návod, se kterým se naučíte číst v inzerátech mezi řádky.
Smlouva na dobu určitou
Smlouva na dobu určitou poskytuje flexibilitu jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Ocení ji především pracovníci, kteří nehledají dlouhodobé zaměstnání, ale chtějí se podílet pouze na vykonání určitého výkonu nebo projektu. Na druhou stranu zaměstnanci nemají jistotu, že po skončení pracovního poměru dokážou vyjednat prodloužení smlouvy, nebo si najdou novou práci.
Smlouva na dobu neurčitou
Smlouvu na dobu neurčitou zaměstnanci často vnímají jako výhodnější, jelikož jim nabízí větší jistotu a bezpečí. Smlouva neobsahuje předem stanovené datum ukončení pracovního poměru, což znamená, že zaměstnání pokračuje až do doby, než je ukončeno jednou ze stran z důvodu, který je v souladu s pracovním právem a smluvními podmínkami.
TIP: Uvažujete o změně zaměstnavatele? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Co musí obsahovat pracovní smlouva?
Pracovní smlouva je důležitým dokumentem, který formálně definuje vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Ve zkratce zajišťuje právní jistotu oběma stranám, a proto je důležité, aby obsahovala všechny potřebné údaje. Mezi ty nejdůležitější patří:
- Identifikace stran – úplné jméno a adresa zaměstnance a zaměstnavatele, případně další identifikační údaje, které jednoznačně určí obě smluvní strany.
- Druh práce – specifikace povahy práce nebo pozice, kterou má zaměstnanec vykonávat, včetně konkrétního popisu hlavní pracovní náplně.
- Místo výkonu práce – konkrétní místo nebo místa, kde bude zaměstnanec pracovat, což může zahrnovat jeho vlastní adresu bydliště.
- Datum nástupu a doba trvání pracovního poměru – zaměstnavatel uvede, zda se jedná o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou, a datum, kdy má zaměstnanec nastoupit do práce.
- Pracovní doba – informace o plánovaném rozvrhu práce, včetně počtu pracovních hodin týdně a rozvrhnutí pracovní doby.
- Mzda a odměny – výše základní mzdy, informace o dalších příplatcích, bonusech nebo odměnách. Důležité je také stanovení termínu výplaty – například 15. den v měsíci.
- Zkušební doba – pokud je součástí smlouvy zkušební doba, je nutné, aby byla uvedena její délka a podmínky.
- Dovolená a volno – ve smlouvě musí být uvedené informace týkající se dovolené, nároků na placené i neplacené volno a podmínky jejich využití.
- Ukončení pracovního poměru – patří sem podmínky a způsob ukončení pracovního poměru, včetně výpovědních lhůt.
- Další ujednání – jakékoli specifické podmínky nebo dohody relevantní pro pracovní poměr. Mohou zahrnovat například podmínky ochrany duševního vlastnictví, zachování důvěrnosti informací nebo konkurenční doložku.
Výše jsme zmínili náležitosti, které by měla obsahovat každá pracovní smlouva. Vždy ale záleží na tom, o jakou práci se jedná a jaká je její náplň. U některých zaměstnání se nesetkáte se zkušební dobou nebo dalšími ujednáními. Každopádně vždy věnujte čas pečlivému pročtení a zvážení všech podmínek určených smlouvou.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Vyplatí se služební vůz od zaměstnavatele? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Zaměstnavatelé se čím dál více snaží zaujmout potenciální zaměstnance nejrůznějšími benefity. Jedním z nich může být poskytnutí služebního vozidla. To lze často využívat i v době,…