9 tipů na tvorbu životopisu od zkušených HR specialistů
Když projevíte zájem o pracovní pozici a pošlete svůj životopis, často prochází rukama celému týmu lidí, kteří mají výběrové řízení na starosti, a dokonce i speciálním softwarem. Konečné rozhodnutí je stále na HR oddělení, které oslní především vzhled a obsah vašeho životopisu. Jak ho správně vytvořit? Přinášíme tipy od zkušených HR specialistů, se kterými dáte dohromady skutečně dokonalý životopis.
Obsah článku
1. Fotka není nutností
Přestože je u nás zvykem přidávat k životopisu fotografii, můžete si s ní někdy uškodit. Bohužel i někteří HR specialisté a náboráři jsou povrchní a kandidáty hodnotí podle vzhledu. Stačí tedy, abyste někomu nepadli do oka, a váš životopis smete ze stolu.
2. Zahrňte klíčová slova, která HR zaujmou
Životopisy často prochází automatizovaným programem zvaným Applicant tracking system (ATS), který analyzuje použitá klíčová slova. Totéž však dělají i HR specialisté. Pokud tedy například vypisujete programy, které umíte ovládat, snažte se je zvýraznit, aby oproti ostatnímu textu vynikly. Můžete toho docílit například odrážkami nebo tučným nadpisem.
3. Nezapomeňte na LinkedIn
V posledních pár letech roste používání LinkedIn ve firmách na popularitě. Díky němu si totiž HR může udělat ještě lepší obrázek o vaší osobě. Uvidí zde váš kariérní postup, ale například i to, jak komunikujete s ostatními uživateli a co sdílíte na svém profilu. Podle průzkumůmáte s aktualizovaným profilem mnohem vyšší šanci na to, že vás firma pozve na pohovor.
V současnosti uvádí svůj LinkedIn profil pouze 48 % žadatelů o práci. Můžete tedy získat plusové body a ukázat, že se nových trendů nebojíte. Práce s LinkedInem je na celý samostatný článek, ale s trochou snahy si dokážete vytvořit obstojný účet i svépomocí.
4. Zaměřte se na čísla
Lidé se v textu obecně zaměřují spíše na čísla. Pokud to jde, snažte se do online životopisu zahrnout co nejvíce relevantních čísel a zvýrazněte je. Může se jednat například o roky vaší praxe, počet podřízených, počet značek, se kterými jste spolupracovali, a další zajímavé údaje.
5. Profesionalita na prvním místě
Bez ohledu na to, o jaké místo žádáte, snažte se být vždy profesionální. Důležitý je nejen obsah životopisu a jeho vzhled, ale i to, jakým způsobem ho pošlete potenciálnímu zaměstnavateli. Použijte pracovní e-mail s celým jménem nebo neutrálním názvem.
Nepoužívejte e-maily typu „slunickojanicka45@seznam.cz“. Životopis neposílejte ani z e-mailu firmy, ve které právě pracujete. Pokud posíláte životopis více zaměstnavatelům, nedávejte je všechny do kopie, ale e-mail pošlete každému zvlášť.
6. Vícejazyčná verze životopisu
Jestliže žádáte o místo ve velké firmě či korporátu, je možné, že náborem bude pověřen zahraniční pracovník. Dopředu si proto raději vytvořte vícejazyčné verze životopisů. Základem je angličtina, ale může se vám hodit i např. němčina – záleží na tom, v jaké firmě se o místo ucházíte.
7. Nebojte se požádat o radu
Pokud si lámete hlavu s tím, jak správně napsat životopis, můžete požádat o radu někoho zkušenějšího nebo vyzkoušet dostupné AI nástroje, jako je ChatGPT. Jeho bezplatná verze toho sice tolik neumí, ale při psaní životopisu vám dokáže pomoci s hledáním klíčových slov a jejich správnými formulacemi.
Nikdy ale do AI nevkládejte své osobní údaje, jako je jméno a příjmení, telefonní číslo, e-mail a další. O radu můžete požádat i některé HR specialisty. Někteří vám poradí zdarma, jiní si mohou účtovat hodinový tarif za poskytnuté služby.
8. „Fake it till you make it“
Někteří HR specialisté doporučují nebát se zdravého sebevědomí, a to i v případě, že s danou pozicí nemáte dostatek zkušeností. Pokud se vám podařilo získat potřebné znalosti a nevadí vám stres, můžete zkusit přístup „fake it till you make it“, který lze přeložit jako „dělej, jako bys to uměl, dokud to umět nebudeš".
Podle ní můžete zažádat o pozici, se kterou nemáte dostatek zkušeností, ale máte alespoň základní znalosti a dovednosti. Může to znít zvláštně, ale nemalé části zaměstnanců tato strategie vychází. Sice se trochu zapotíte a budete se cítit nekompetentní, ale s patřičnou snahou můžete rychleji vyšplhat po kariérním žebříčku.
9. Aktualizujte svůj životopis
Nezapomínejte strukturovaný životopis pravidelně aktualizovat. Stačí si ho projít jednou ročně. Pokud si osvojíte nějaké nové dovednosti či znalosti, určitě je do životopisu doplňte. Nezapomeňte čas od času aktualizovat také svou fotografii. Počítejte s tím, že se trendy ve struktuře a způsobu psaní životopisu v průběhu času mění. Proto zůstaňte ve střehu a vzdělávejte se.
Stáhnout vzor životopisu zdarma
Dobře napsaný strukturovaný životopis je jedním z nejlepších propagačních materiálů, které si můžete ve své kariéře vytvořit. Nezáleží na tom, zda žádáte o řadovou pracovní pozici nebo místo v top managementu. Kvalitní životopis vám může otevřít dveře k novým příležitostem, i když vám připadá, že nemáte zaměstnavateli co nabídnout.
Načerpejte další informace
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?
Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazeče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. I když vás to může zaskočit, ve…
Zase pozdě? Naučte se chodit včas, pomůže vám to i v kariéře
Chodíte na schůzky pozdě? Škodíte pouze sami sobě. Na tom, jak řídíte svůj čas, závisí váš osobní a profesní úspěch. Pokud neustále nestíháte, dvakrát denně píšete omluvnou SMS a důležité…
Chcete cestovat a pracovat zároveň? Staňte se digitálním nomádem
Sníte o životě světoběžníka, který si kancelář nosí s sebou v batohu? Láká vás prozkoumat exotické destinace a zároveň si vydělávat prací online? Pak je pro vás jako dělaný životní styl…