4 typy kolegů, na které opravdu nechcete v práci narazit
Našli jste konečně práci svých snů, skutečně vás baví, peníze také nejsou špatné, šéf ujde a přece přemýšlíte o změně. Příčinou mohou být kolegové, na které natrefíte. Je několik typů, se kterými se setkáte prakticky všude. Nejprve se jim snažíte vyhýbat, nic po nich raději nechtít, plížíte se kolem jejich kanceláře a modlíte se, aby nevyšli. Nakonec vás ta atmosféra dožene, přestanete se do práce těšit a hledáte jinou. O jaké typy jde? Představíme vám je.
Obsah článku
Vycházet s kolegy nikdy není jednoduché. Pokud však narazíte na opravdové mrzouty nebo kolegy, kteří vám brání vykonávat svojí práci vzorně, máte problém. Na druhou stranu nemá smysl na pracovišti vyvolávat konflikty, a proto je někdy složité se s takovými kolegy vypořádat. Nezáleží na tom, zda je vaše práce jen brigáda nebo jste zaměstnaní na plný úvazek, téměř vždy na jednoho takového narazíte.
1. Všechno špatně
Nic se mu nelíbí, je mistrem světa v nadávání na všechno. To, co vymyslíte, shodí několika větami a úplně vám vezme radost z práce. Než začnete pochybovat sami nad sebou, pozorujte ho. Pokud zjistíte, že je skutečně z jeho pohledu všechno špatně, a to práce, vztahy, počasí i jídlo, pak je lepší se mu raději vyhýbat.
Jestliže jste šéf a někoho takového máte ve svém týmu, zbavte se ho. Je to totiž silně nakažlivé. Pokud jde o kolegu, moc se s ním nestýkejte a nebavte, okamžitě vám vezme chuť něco dělat.
2. Dokonalý
Dalším typem je pan Dokonalý. Všechno zná, všechno ví, všude byl a od všeho má klíče. Bez něj by společnost dávno zkrachovala a vy máte jedinečné štěstí, že můžete pracovat po jeho boku. Tak s tím se také nedá moc dlouho vydržet.
Za chvíli totiž budete mít pocit, že vaše nápady vlastně nejsou až tak dobré, protože on je má vždycky lepší a je jedno, že jen podle jeho slov. Východisko? Opět co nejdál od něj a raději komunikovat se vstřícnějším kolegou. Pokud s ním musíte i přesto komunikovat, přečtěte si, o čem byste s kolegy nikdy neměli mluvit v článku zde.
3. Uplakánek
Pak máme Uplakánka. On by rád tu práci dodělal, ale nemůže, protože je nemocný, nestíhá, je to složité, udělat to prostě nejde. Složitější úkoly raději nechá na vás, protože on je nezvládne. Chvíli vás to může těšit, ale poté zjistíte, že je vlastně vychytralý a jen se mu nechce pracovat a vy to za něj všechno uděláte. Musíte to včas rozpoznat a pomoci jen v ojedinělých případech.
4. Povídalky
Další nebezpečným typem jsou Povídalky. Kolegyně, ale i kolegové, abychom nebyli nespravedliví, kteří si zkrátka rádi povídají. Kdo by si nechtěl pracovní dobu zpestřit krátkým rozhovorem třeba u kávy, ale čeho je moc, je moc.
Když celý den posloucháte, kde všude byla, co všechno jí kdo řekl, co všechno bude dělat, zdržuje vás to od vaší práce. I tady platí včas komunikaci utnout a zdržovat se v blízkosti takového člověka co nejméně. Kolega vás může sabotovat až tak, že kvůli němu či ní přijdete o své vysněné zaměstnání.
Pokud budete mít vedle sebe upovídanou kolegyni, nebudete stíhat vyřizovat všechny úkoly a možná i na něco zapomenete. S takovou pracovní morálkou vás šéf rychle pošle do patřičných mezí.
TIP: Uvažujete o změně zaměstnavatele? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Chci mít přehled o dostupných pracovních pozicích
Jak vycházet s nepříjemnými kolegy?
Ať už narazíte na kterýkoliv z těchto typů kolegů, důležité je najít způsob, jak s nimi vyjít a udržet si pozitivní postoj k práci. Vždycky se snažte komunikovat otevřeně a hledat řešení, které prospěje celému týmu. A nezapomeňte, že i v těžkých situacích můžete najít příležitost k osobnímu růstu. Pokud se vám to ani přesto nedaří, můžete vyzkoušet některý z tipů níže:
- Buďte profesionální – důležité je zachovat profesionalitu. Ať už je situace jakákoliv, důležité je reagovat klidně a ovládat se. Nepodléhejte emocím a snažte se vyřešit jakýkoliv konflikt s chladnou hlavou.
- Stanovte hranice – je důležité stanovit si osobní hranice a dát jasně najevo, co je a co není přijatelné chování. Pokud se cítíte komfortně, nebojte se to zdvořile, ale přesvědčivě vyjádřit.
- Buďte empatičtí – pochopte, že kolegové za své chování často nemohou a vlastně jim nedochází, že oni sami jsou problémem. Zkuste je brát takové, jací jsou, a hleďte si svého.
- Požádejte o pomoc – pokud se situace zdá být nad vaše síly, nebojte se požádat o radu nebo pomoc svého nadřízeného či HR specialistu.
Práce snů může být někdy zastíněna složitými vztahy na pracovišti. I přesto lze s dobrým přístupem a trochou úsilí vytvořit příjemné pracovní prostředí. Vycházení s nepříjemnými kolegy je dovednost, kterou můžete rozvíjet a věřte, že vám dost usnadní život. Pracujte na sobě a snažte se vyhýbat zbytečným konfliktům.
Načerpejte další informace
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…
5 tipů jak efektivně zvládnout home office
Home office se pro spoustu zaměstnanců stal naprostou samozřejmostí, bez které by mnohdy ani na pracovní nabídku nekývli. Jeho rozmach nastal zejména během pandemie Covid, kdy nebylo…