Obědváte v práci? Tak brokolici nebo zrající sýry nechte raději doma
![](https://www.dobraprace.cz/userfile/images/86/thumb/86-88.jpg)
V práci jsme více než polovinu dne, a tak pokud není v jeho blízkosti příjemná restaurace nebo jídelna, často nezbývá nic jiného, než si oběd přinést z domova. Jak se ale v klidu v práci nejíst a zároveň neobtěžovat své kolegy? Jaké jídlo je do práce nejvhodnější? A co by pro vás třeba mohl udělat zaměstnavatel?
Několik pravidel pro bezproblémové stravování
Být ohleduplný ke svým kolegům
Stravovat se, respektive obědvat na místech k tomu určených (kuchyňky atd.)
Nenosit si jídla, která mají výrazné aroma
Vše po sobě uklidit, vyvětrat
Co raději nejíst
Cibule, česnek
Vařená vajíčka
Jídlo „zapáchající“ přepálenými tuky
Kořeněné jídlo s výraznou vůní – například indická jídla, vietnamská a čínská strava
Aromatická zelenina – například brokolice, květák, celer, kapusta a podobně
Aromatické ovoce
Ryby
Zrající sýry
Co v práci jíst
Fajn je pečivo, sýry (nearomatické), uzeniny (nearomatické), jogurty, zeleninové i ovocné saláty a další. Z teplých jídel jsou to pak zejména následující jídla: omáčky s masem, vývary a další polévky, pečené kuře, popřípadě další druhy masa, rizoto, těstoviny a podobně.
Kde obědvat?
Ideální je samozřejmě mimo kancelář, kterou obýváte s dalšími kolegy. Těm nemusí vonět jídlo, ale může je i rušit vaše stolování. Pokud zaměstnanci obědvají v kanceláři, často to způsobuje konflikty. Ostatní to rozptyluje od práce nebo je může obtěžovat pach jídla.
Je však vůbec možné se nějak bránit? Právní řád upravuje detailně zejména otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Požadavky na uspokojivé pracovní podmínky, které jdou mimo oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, stojí trochu stranou. Jíst u počítače ale není moc hygienické. Čím má čtenářka přesně argumentovat, co tím zaměstnavatel porušuje. Obědvání přímo na pracovním místě v kanceláři, navíc ve společnosti většího počtu lidí vykonávajících nejrůznější činnosti, opravdu příliš hygienické není.
Zaměstnavatel má ze zákona povinnost poskytnout zaměstnancům nejen přestávku na jídlo a oddych, ale i povinnost umožnit zaměstnancům stravování. To neznamená, že zaměstnavatel musí zaměstnancům přímo zařizovat obědy, je však povinen vytvářet vhodný prostor a čas ke stravování. Pokud tedy zaměstnanci nestíhají dojít na oběd mimo objekt firmy, měl by zaměstnavatel vyhradit určitý prostor ke stravování a vybavit jej v obvyklém standardu. Dále by měla být možnost pracoviště typu "open space" důkladně vyvětrat.
Načerpejte další informace
Kolik si vydělají lidé v profesích, o kterých sní děti?
Dětské sny o budoucím povolání nás dospěláky mnohdy sice pobaví, ale o člověku mohou ledasco vypovědět. Někdo chce zachraňovat druhé, jiný miluje zvířata, a proto s nimi chce pracovat,…
Otcovská dovolená v roce 2025
Otcovská dovolená funguje v České republice od roku 2018 a má zapojit otce do péče o novorozeně bez toho, aniž by rodina přišla o část příjmu. Nemají na ni nárok pouze zaměstnanci, ale…
Dostali jste omylem vyšší výplatu. Musíte ji vracet?
Netrpělivě očekáváte výplatu, když v tom se na vašem účtu objeví nečekaně vysoká částka? Jsou jen dvě možnosti – buď jste byli v předchozím měsíci mimořádně výkonní a…
Chystáte se na brigádu? Kdo na ni může a jak je to s daněmi a pojištěním?
Víte, zda se vám vyplatí dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti? Kolik hodin můžou dohodáři v roce 2025 odpracovat a kolik odvedou na daních, zdravotním a sociálním…